Arama

Uzaktan eğitim hakkında bilinmesi gerekenler

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan Kovid-19'un dünya genelinde bulaştığı kişi sayısının 242 bini geçti. 9 bin 900'den fazla kişinin hayatını kaybettiği salgının ülke genelinde önlem seviyesi artırıldı. Bu kapsamda öğrenciler uzaktan eğitim ile eğitimine devam edecek. Peki, uzaktan eğitim nedir? Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitimi nasıl yapacak? Milli Eğitim Bakanlığının dersleri hangi kanallarda olacak? Sizler için uzaktan eğitim hakkında bilmeniz gerekenleri derledik.

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan Kovid-19'un dünya genelinde bulaştığı kişi sayısının 242 bini geçtiği, 9 bin 900'den fazla kişinin hayatını kaybettiği, 86 bin 700'den fazla kişinin de iyileştiği belirtildi.
Avrupa'nın aksine Türkiye, hiçbir vaka tespit edilmeden önce çeşitli önlemleri devreye soktu. İlk etapta, farklı üniversitelerden uzmanların yer aldığı "Bilim Kurulu" oluşturuldu. Dünya Sağlık Örgütü'nün, 30 Ocak'ta "uluslararası acil durum" ilan etmesinin ardından Türkiye genelinde önlem seviyesi arttırıldı. Virüsün İran'da görülmesinin ardından okulların eğitimine ara verildi. Koronavirüs önlemleri kapsamında, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri 23-27 Mart'ta TRT ve EBA üzerinden uzaktan eğitim görecek. Peki, uzaktan eğitim nedir? İşte uzaktan eğitim hakkında bilinmesi gerekenler...

  • 2
  • 21
UZAKTAN EĞİTİM NEDİR?
UZAKTAN EĞİTİM NEDİR?

Teknolojik gelişmeler, toplumsal yaşamın her alanını önemli ölçüde etkiledi. Bu gelişmelerden etkilenen alanlardan birisi de hiç kuşkusuz eğitim alanıdır.
Uzaktan öğretim, zamandan ve mekandan bağımsız olarak öğrencinin okula gitmeden tamamen sanal ortamda, canlı, görüntülü, sesli ve interaktif olarak derslerin işlendiği, uzaktan eğitiminin verildiği çağdaş bir eğitim sistemidir. Zaman ve mekandan tamamen bağımsız yapılan bir eğitim türüdür.

  • 3
  • 21
DÜNYADAKİ İLK UZAKTAN EĞİTİM
DÜNYADAKİ İLK UZAKTAN EĞİTİM

Eğitimde yenileşme ve gelişmelerin en önemlilerinden biri olan uzaktan eğitim, yaşam boyu öğrenme, bağımsız öğrenme ve kitlesel eğitim süreçlerine geniş olanaklar sunmaktadır.
Dünyada ilk uzaktan eğitim çalışmasının 1728 yılında Boston gazetesinde "Steno Dersleri" ile başlamıştır. 19. yüzyılda İsveç Üniversitesi'nde hanımlara "Mektupla Kompozisyon Dersleri" verilmiştir.
Bu yüzyılda İsveç, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nde çeşitli uzaktan eğitim uygulamaları yapıldı. 1843 yılında University Correspondence Collage ve bazı ticari kurumlar mektupla öğretime başladı.

Türkiye'de 1960 yılında Milli Eğitim Bakanlığı, bazı teknik konuların öğretimi için Mektupla Öğretim Merkezi'ni kurdu. Burada ekonomik yöntemle birçok birey eğitim aldı. 1975 yılında Deneme Yüksek Öğretmen Okulu fen ve matematik alanlarında öğretmen yetiştirmek için kuruldu.
Yüz yüze eğitime ilave olarak mektupla öğretim ve televizyon ve radyo ile öğretim yöntemlerinin amaca uygun bir biçimde birleştirilmesi amaçlandı ve 478 öğrenci ile eğitime başladı. 1968 yılında yayına başlayan TRT kuruluşundan itibaren eğitsel yayınlar yaptı. 1982 yılında üniversite düzeyinde tek eğitim kurumu olarak Açık Öğretim Fakültesi kuruldu.

  • 5
  • 21
UZAKTAN EĞİTİMİN YARARLARI NELERDİR?
UZAKTAN EĞİTİMİN YARARLARI NELERDİR?

Uzaktan eğitim, öğrencilere hem zaman hemde paradan tasarruf ettirir. Örneğin öğrenci dokuzda başlayan dersine gitmek için evinden en az 30 dakika erken çıkmak zorundadır. Fakat uzaktan eğitim alan kişi, eğitimin başladığı saatte televizyon ya da bilgisayarının başında olması yeterlidir.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN