Arama

Van Gogh'un Theo' ya Mektuplar'ından 20 alıntı

Sanatıyla hayatı birbirinden ayırt edilemeyecek kadar iç içe olan Van Gogh, yaşamının uzunca bir bölümünde kardeşi Theo'ya yazdığı mektuplarda hem günlük yaşamına hem de sanatına dair açıklamalar yaptı. Bunca sıkıntılı yaşamında onu hayata bağlayan tek kişi kardeşi Theo olmuştu. Van Gogh'un ölüm yıl dönümünde, on yedi yıl boyunca kardeşi Theo'ya yazdığı mektuplardan 20 alıntıyı sizler için derledik.

"Dayanamıyorum artık Theo, yaşamın ağırlığına daha fazla dayanamıyorum. Unutmaya çalışıyorum, daha çok resim yaparak unutmaya çalışıyorum ama olmuyor. Kulağımdaki çığlıklara karşı koyamıyorum. Kendime zarar vermekten çok korkuyorum…''

Sanatıyla hayatı birbirinden ayırt edilemeyecek kadar iç içe olan, çağının sanat anlayışını altüst ederek modern resmin gerçek anlamda kurulmasına öncülük eden büyük ressam Vincent Van Gogh, 30 Mart 1853'de Hollanda'da, Brenda'nın güneyindeki Groot-Zundert köyünde doğdu.
Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

"Evet anılar ölmüş değil, yalnızca uykuda. Ve bunlardan bir hazine toparlamak hiç de kötü değil."

Babası yoksul bir köy papazı, annesi Cornelia ise bir çiftçi kızıydı. Ailenin Vincent'ten başka Elizabeth, Anna ve Wil adında 3 kız, Cor ve Theo adında 2 erkek çocuğu daha vardı. Babası onu 16 yaşındayken, önce La Haye'deki, sonra Brüksel'deki «Goupil» galerilerine resim satış memuru olarak yerleştirdi. 1873'te, Goupil Galerisi'nin Londra şubesine atandı.

"Başka şeylere ilgim gittikçe azalıyor ve o ilgilerden kurtulduğum oranda, gözüm resimsel olanları daha çabuk yakalayabiliyor. Sanat inatçı bir çalışma istiyor, her şeye karşın bir çalışma ve sürekli gözlem."

Burada kiracı olarak kaldığı evin kızı Ursula Loyer ile, 1875'te evlenmek istedi. Teklifinin reddedilmesi üzerine ilk ruhi bunalımını geçirdi. Londra'dan kaçtı, Goupil Galerisi'nin Paris şubesine geçti. Fakat burada da barınamadı. Müşterilerle, kurum yöneticileriyle anlaşmazlıklar çıkarıyordu.

"Oysa, tüm renkler kimyası bu bir kaç basit kuraldan daha karmaşık değil. Ve bunu açık seçik kavramış olmak, yetmişten fazla boya tüpüne sahip olmaktan daha değerli."

İşinden ayrılıp evine döndü… Brüksel'de ressam Ridden van Rappart ile tanıştı; ondan dersler aldı, anatomi ve perspektif öğrendi. Theo, onun resim kabiliyetini sezmiş ve paraca yardım etmeye başlamıştı. Çeşitli memleketleri dolaştı.

"Melankoliden kurtulamamamın nedenlerinden biri bu işte; dostluğun, güçlü, ciddi sevgilerin, olabileceği yerde bir boşluk buluyor insan içinde, moral enerjisini kemiren bir düş kırıklığı duyuyor; sanki yazgı, sevecenlik içgüdülerine karşı bir barikat kurmuş, içimde bir iğrenme seli yükselip beni boğacak gibi oluyor. Ve haykırıyorsun: "Daha ne kadar sürecek bu Tanrım!"

Lisan öğretmenliği rahip yardımcılığı, kitap satıcılığı yaptı; ilahiyat dersleri aldı. Madenlerde papazlık yaptı. Resimde konunun önemi olmadığını, herhangi bir konunun sanat gücünü ifadeye neden olabileceğini ispat etti. Çizgi halindeki tuşlar ile çalışması da resim sanatına getirdiği yenilikler arasında yer aldı. Sanat gücü, denge hissinde ve ifadesindeydi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN