Arama

Umberto Eco'nun kitaplar üzerine düşünceleri

İnsanlığın en büyük dostu olan olan kitaplar tarih boyunca büyük bir ilgi ve saygıya mazhar oldular. 20. ve 21. yüzyılın en büyük bibliyofillerinden olan Umberto Eco da kitap sevgisi, kitap toplayıcılığı ve kitap etrafında önemli denemeler kaleme aldı. Umberto Eco'nun okundukça açılan kitabı Bitkisel Hafıza ve Bibliyofili Üzerine Diğer Yazılar kitabından en güzel alıntıları sizler için derledik.

Tabii bibliyofiller ve özellikle çağdaş kitap koleksiyonu yapanlar, evlerine gelip bütün o rafları görünce, "Ne kadar çok kitap var burada! Hepsini okudunuz mu?" diye soran geri zekâlılara maruz kalırlar.

Umberto Eco

Kısa bir süre öncesine kadar ne olduğumu bilmiyordum. Ben bir anlamda boş doğdum. "Ben" bile diyebilecek durumda değildim. Sonra içime bir şeyler girdi, harfler aktı ve ben kendimi dolu hissettim, düşünmeye başladım.

Umberto Eco

Değerli taşlar renklerinden dolayı güzeldirler, çünkü renk, tutsak güneş ışığın[1]dan ve arındırılmış maddeden başka bir şey değildir.

Umberto Eco

Uyumak, dünyayı düşünmemek demektir.

Umberto Eco

Kitapların çok fazla sayıda olduğunu ve ele geçirilemez olduklarını ve bitkisel hafızanın tehdidinin sürdüğünü fark ettikleri zaman hayvansal hafızaları, beyinleri ve insan bedenlerini de yok ederler.

Umberto Eco

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN