Arama

Teoman Duralı'dan alıntı ve sözler...

Kıymetli yazarımız Prof. Dr. Teoman Duralı hocamız 6 Aralık 2021'de, 74 yaşındayken Hakk'a yürüdü. Cenazesi, 7 Kasım 2021'de Aşiyan Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedildi. Duralı, ülkemizin yetiştirdiği en saygın ilim insanlarından, felsefe denilince akla gelen ilk isimlerden biriydi. Ardında yeri asla dolmayacak bir boşluk bıraktı. Sizler için Teoman Duralı hocamızdan nasihat niteliğindeki alıntılar derledik.

"Ölüm, dünya bilgisinin kesinlikle sonlandığı ufuk çizgisidir. O kapıyı bize açan tek anahtar, imândır."

Ölüm, Sınavın Sonu: Dirimsiz Hayata Diriliş, Prof. Dr. Teoman Duralı

Teoman Duralı'ya göre ne, nedir?

"İnsanlık, şaşmazcasına tekörneğe göre tek boyutta biçimlenmektedir; o da, İngiliz ile onun devamı olan Amerikan hayat üslubu ve insan ile dünyaya bakma tarzıdır."

Çağdaş İngiliz-Yahudi Medeniyeti, Prof. Dr. Teoman Duralı

"Beklentiler hep dünyevî konulara kilitlenmişlerdir. Zirâ bilgimiz, dünyevî olaylarla sınırlıdır. Âhirete ilişkin olanaysa ancak 'umut' besleriz."

Ölüm, Sınavın Sonu: Dirimsiz Hayata Diriliş, Prof. Dr. Teoman Duralı

Okunması gereken Teoman Duralı kitapları

"Adâleti ancak vahiy dini yoluyla tanıyabiliriz. Onun tarîfi ile tefsîri de, hikmetle irtibâtını kesip kaybetmemiş bir felsefe sisteminin işidir."

Omurgasızlaştırılmış Türklük, Prof. Dr. Teoman Duralı

"Fen/teknoloji kitlelerin afyonudur. Günümüzde geliştirilen fen araçları gereçleri, beyinleri uyuşturmağa matufdur. İçmeğe, esrar çekmeğe hacet yok. Cep telefonları, bilgisayar oyunları, televizyon programları alışılagelmiş uyuşturucuları aratmaz hale gelmişlerdir. Süreklice dikkatler dağıtılıyor."

Sorun Çağının Anatomisi, Prof. Dr. Teoman Duralı

Teoman Duralı'nın Fikriyat.com'daki tüm yazıları için tıklayın

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN