Arama

Sosyal izolasyonda okunabilecek 15 kitap önerisi

Çin'in Vuhan kentinden tüm dünyaya yayılan koronavirüs, binlerce kişinin ölümüne sebep oldu. Maalesef ülkemizde de görülen bu virüsten korunmanın ve yayılmasını önlemenin en etkili yolu ise sosyal izolasyondan geçiyor. Bu bilinçle binlerce insan, sosyal izolasyon ile hem kendini hem de sevdiklerini koruma altına aldı ve evlerinde yol arkadaşı olarak kitaplara yöneldi. Sizler için sosyal izolasyon sürecinde okurken yeni bir dünyaya doğru yelken açmanızı sağlayacak 15 hikaye kitabını derledik.

  • 1
  • 15
PERİLİ KÖŞK
PERİLİ KÖŞK

Bir ezan sesiyle anımsanan çocukluk hatıraları, perili olduğu için kimsenin kiralamak istemediği bir köşkün eğlenceli hikâyesi, küçük bir yalanın vicdanlarda açtığı derin ve unutulmaz yaralar… Hüznün ve eğlencenin bir arada olduğu bu öyküler insan, tarih, dostluk, vefa ve daha birçok önemli değeri en sade biçimde gözler önüne seriyor.

Türk edebiyatının en güçlü kalemlerinden Ömer Seyfettin'in öyküleri, özgün anlatımı ve işlediği çok önemli konularla her yaştan okurlar için ilk günkü tazeliğini koruyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 2
  • 15
ASİLZADELER
ASİLZADELER

Edebiyatımızın küçük hikaye türünü devleştiren sanatçı Ömer Seyfettin, edebiyatı Anadolu'ya açan isimler arasında yer alıyor. Yazarın roman türüne yakınlığıyla dikkat çeken eserlerinden olan Asilzadeler, tüm sadeliğine rağmen her defasında tekrar anlamlandırılmaya değer satırlara ev sahipliği yapıyor.

Türk edebiyatında Maupasant tarzı olay hikayeciliğinin ölümsüz temsilcileri arasında yer alan Ömer Seyfettin, Asilzadeler kitabında okurlarına, kendi edebi birikimine açılan geniş bir pencere sunuyor. Dört ayrı metinden meydana gelen Asilzadeler'de, roman denemesi olarak da adlandırılan üç uzun hikaye ve bir öykü yer alıyor. Kitap, ana eleştirel teması olarak II. Meşrutiyet dönemi sonrasındaki yönelimleri konu ediniyor.

Farklı fikir çatışmalarının hakim olduğu trajik bir atmosfer altında, karakterini oldukça eğlenceli ve mizahi bir şekilde ele alan Ömer Seyfettin; aslında mevcut toplumsal durumun trajikomik bir hikaye olduğuna dikkat çekiyor. Kitabın başında o dönemin popüler tavırlarını benimseyen Efruz Bey, en sonunda ise toplum nezdinde ağır basan milliyetçilik düşüncelerine teslim oluyor.

Eserinin başında kitabını Efruz Bey karakterine ithaf ettiğini belirten Ömer Seyfettin, aslında bu karaktere benzeyen tüm dönem insanlarına hitapta bulunuyor. Giriş bölümündeki şu cümleler ise kitabın tüm satır aralarını okura açıkça sunuyor: "Herkes seni -bizzat kendi kadar- tanır, Efrus'cuğum. Bugün hiç kimse sana yabancı değildir; çünkü sen 'hepimiz' değilsen bile 'hepimizden bir parça'sın..."

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 3
  • 15
DEFİNE ADASI
DEFİNE ADASI

Annesinden başka kimsesi kalmayan küçük Jim, esrarengiz bir harita bulur. Bu harita, onu korsanların cirit attığı tropik denizlerde tehlikeli bir gemi yolculuğuna, oradan da iyilerle kötülerin amansız mücadelesine sahne olan ıssız bir adaya sürükleyecektir. Robert Louis Stevenson'ın yazdığı Define Adası'nı hem eğlenerek hem de yüreğiniz ağzınıza gelerek okuyacaksınız.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 4
  • 15
BOMBA
BOMBA

Edebiyat, Ömer Seyfettin için ateşli fikirlerini savunabileceği, keskin zekasıyla oyunlar oynayabileceği bir mecradır. Her biri hem bir eleştiri hem bir öneri içeren "Bomba" ve "Pembe İncili Kaftan" gibi öncü metinlerin bir araya geldiği bu kitap, yazarın çocukluğundan askerlik yıllarına, savaşın yarattığı kasvetten nefes aldıran ideallere dair izler taşır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 5
  • 15
DEDEM KORKUT HİKAYELERİ
DEDEM KORKUT HİKAYELERİ

"Dedem Korkut boy boyladı, soy soyladı.
Bu Oğuzname'yi düzdü, koştu, söyledi.
Görelim hânım, ne söyledi!"

Eşsiz bir hazine değerinde olan Dede Korkut Hikayeleri, geçmiş ile gelecek arasındaki bağı güçlendiren önemli bir değerdi. Edebiyatımızın en eski eseri olan bu hikayeler, İslami düşünüş ve yaşayışa göre şekillendi. Hakkında birçok rivayet bulunan, hikayelerin anlatıcısı Korkut Ata, hakanların hocalığını yaptı. Türkçe konuşan ülkelerde birleştirici bir unsur olan Dede Korkut Hikayeleri, sözlü edebiyatımızın en eski ve önemli eserlerinden biridir.

Dede Korkut Kitabı, Oğuz Türklerinin yaşam biçimi, giyinişleri, aile ilişkileri, örf ve âdetleri üzerine benzersiz bir kaynaktır

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN