Arama

Necip Fazıl’da ‘maarif’ meselesi

Fikir, sanat ve dava adamı sıfatlarıyla zihinlere kazınmış Necip Fazıl, pek çok konuda olduğu gibi eğitim meselesinde de 'yol gösterici' vasıflara sahiptir. Toplum hayatında çok mühim bir yere sahip olan eğitim Necip Fazıl'ın eserlerinde önemli bir yer tutar. Yıllardır tartışmalı bir konu olan maarif meselemizin Necip Fazıl'ın kaleminde nasıl işlendiğini siz Fikriyat okurları için derledik.

  • 1
  • 12
Necip Fazıl’ın eğitimci kimliği
Necip Fazıl’ın eğitimci kimliği

Öğretmen edebiyatçılarımızdan olan Necip Fazıl Kısakürek, her düşünce adamı gibi önce eğitimcidir. Diğer eğitimcilerden farkı, öğretmenliği sınıf kürsüsünden inip millet kürsüsüne çıkarak yapmak istemesidir. Bu kürsüden sosyal, siyasî ve kültürel hayatımıza ait birçok problemini anlatmayı kendine şiar edinen Necip Fazıl'ın günlük yazıları arasında eğitim konusu önemli bir yer tutar.

Necip Fazıl Kısakürek, her düşünce adamı gibi önce eğitimcidir. Diğer eğitimcilerden farkı, öğretmenliği sınıf kürsüsünden inip millet kürsüsüne çıkarak yapmak istemesidir. Bu kürsüden sosyal, siyasî ve kültürel hayatımıza ait birçok problemini anlatmayı kendine şiar edinen Necip Fazıl'ın günlük yazıları arasında eğitim konusu önemli bir yer tutar.

  • 2
  • 12
Necip Fazıl’ın eğitimle ilgili yazıları
Necip Fazıl’ın eğitimle ilgili yazıları

Eğitim yazıları 1939 ile 1978 yılları arasında yayımlanır. Sabah gazetesinde yayınlanan yazıların büyük bir kısmı 1939-1941 yılları arasında kaleme alınmıştır.

Bu meseleyle ilgili yazdığı yazılar hatırı sayılır bir yer teşkil eder. "Çerçeve", "Tanrı Kulundan Dinlediklerim" ve İdeolocya Örgüsü'nün eğitim konusunu ele alan bölümü, kendi tabiriyle "maarif cihazı" bütün yazıları içinde önemli bir yere sahiptir.

"Çerçeve" başlığı altında yayınladığı bu yazılar, eğitim sisteminin mevcut problemlerinin tespitine yöneliktir.

  • 3
  • 12
Büyük Doğu’da yer alan eğitim yazıları
Büyük Doğu’da yer alan eğitim yazıları

Eğitimle ilgili yazdığı yazıların bir kısmını Büyük Doğu'da daha sistematik bir biçimde "Tanrı Kulundan Dinlediklerim" başlığı altında yayımlar. Bu minvalde yazıların yer aldığı bir diğer kaynak ise ütopik düşüncelerle örülü İdeolocya Örgüsü'dür.

  • 4
  • 12
Eğitim ile ilgili yazılarının muhtevası
Eğitim ile ilgili yazılarının muhtevası

Söz konusu yazıları genel olarak incelendiğinde, eğitimin önemi, toplum hayatındaki yeri ve mevcut problemleriyle birlikte özellikle eğitim sistemi üzerine tespit, teşhis ve önerilerini kapsadığı görülür. Eğitim sisteminin milli ve manevi değerlere uygun olması da bu yazıların konusudur.

  • 5
  • 12
Necip Fazıl’ın eğitim sorununu ele aldığı yazıların tümü
Necip Fazıl’ın eğitim sorununu ele aldığı yazıların tümü

Fazıl, "Çerçeve", "Tanrı Kulundan Dinlediklerim" ve "İdeolocya Örgüsü" gibi kitaplarında doğrudan eğitimle konulara yer verir. Abdullah Şengül'ün Eğitim Sorunu isimli çalışmasında aktardığına göre Fazıl'ın doğrudan eğitim meselesini ele aldığı yazılar şunlardır:

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN