Arama

Kudüs hakkında 33 alıntı

Kadim şehir Kudüs, üç semavi din için de kutsal sayılır. Müslümanların hakimiyeti altında olduğu dönem dışında yaşanan çatışma ve huzursuzluklar ile gündeme gelen Kudüs, Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'yı içinde barındırması hasebiyle önem arz eder. Müslümanlar için kapanmayan bir yara olan Kudüs meselesini birçok mütefekkirimiz dert edinerek konu hakkında yazılar ve şiirler kaleme almıştır. Sizin için Kudüs'e dair alıntılar derledik.

Kudüs hakkında 33 alıntı

"Filistin'i, Kuds-i Şerif'i ve Mescid-i Aksa'yı sevmek ve benimsemek hem bir iman meselesidir hem de ecdada vefadır bizim için…"

Mehmet Emin Ay

Kudüs'ün Kadim Tarihi

"Kudüs hakkında Müslüman toplum bilgilerini tazelemek zorundadır: Haddizatında temeddün Mekke'de başlamışken ardından
Kudüs ikinci merkez veya merkezlerden birisi haline gelmiştir. Bu yönüyle Kudüs Mekke'nin Akdeniz'e doğru uzayan kısmıdır: Coğrafi olarak değil belki fakat ruhen Kudüs Akdeniz'deki Mekke'dir."

Ekrem Demirli

"Mirac gecesi Hz. Peygamber'i Mekke'den Kudüs'e alıp getiren o mübarek hayvanı. Göklerden inen nurdan bir merdiven ile miracına devam edince burak Mescid-i Aksa'nın etrafında Hz. Peygamber'i beklemişti. Kudüs'ün birkaç anlamı var. Mukaddes ve mübârek olma, mukaddeslik, kutsallık: temiz olma durumu, arılık, arınmışlık ve cennet. Bu haliyle Kudüs ile bir nurun kürsüsüdür. O kürsüdeki nur ise dünyayı aydınlatmaktadır."

İsmail Güleç

"Mukaddes Kudüs'ün kapılarını tekrar Müslümanlara açan Hittin zaferiyle daima övünürüz. Savaşın geçtiği topraklar şimdi kimin elinde, orada neler yapılıyor, bilmeliyiz..."

İbrahim Tenekeci

Kudüs'e Darü's-selam demek, bu yorumla, cennetin yeryüzünde temessülü olarak bir şehri düşünmek demektir: cennetin dünyadaki ismi Darüsselam yani Kudüs'tür (önce Mekke tabii).

Ekrem Demirli

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN