Arama

Kitap nasıl okunmalı? 📕

Kitaplar, tarih boyunca bilginin yegane kaynağı, ilim yolunda pek çoğumuzun vazgeçilmez yol arkadaşları… Kitap okumak ise bir "boş zaman aktivitesi" olmaktan ziyade; süreklilik arz eden bir alışkanlık ve kişinin kendini geliştirme yolundaki en mükemmel yöntemlerden biri. Peki, bir kitabı okumak kadar, onu nasıl okuduğumuzun da önemli olduğunu hiç düşünmüş müydünüz? Kitap okumaya dair yapılması gerekenleri derledik.

Sesli dinlemek için tıklayınız.
  • 1
  • 14
ÖNCELİKLERİNİZİ SIRALAYIN
ÖNCELİKLERİNİZİ SIRALAYIN

📌Bunlar aciliyeti olan ve o anda gerçekleşmesi gereken işler olabileceği gibi, hiç alakası olmayan ve herhangi bir zamanda da yapabileceğimiz şeyler olabilir. Bu nedenle programlı olmak oldukça önemli.

Yapacağınız işlerin aciliyeti olanları o anda bitirmeli; erteleyebileceklerinizi ise, sonraya bırakmanız hem kitaba daha iyi odaklanmanızı sağlayacak, hem de stresinizi azaltacak.

  • 2
  • 14
DİKKATİNİZİ DAĞITACAK HER ENGELİ KALDIRIN
DİKKATİNİZİ DAĞITACAK HER ENGELİ KALDIRIN

📌Bilimsel araştırmalar, bulunduğumuz ortamın çalışma performansımızı doğrudan etkilediğini söylüyor.

Bir masada veya bir odada kitap okuyorsanız, etrafınızda dikkatinizi dağıtacak tüm objeleri ortadan kaldırın. Böylece zihniniz kitap dışında başka şeylere odaklanmayacak, sadece okuduğunuz kitaba yönelecektir.

  • 3
  • 14
HEDEF BELİRLEYİN VE PROGRAMLI OLUN
HEDEF BELİRLEYİN VE PROGRAMLI OLUN

Kitap okumak bir alışkanlık ve bunun için özel bir zaman ayırmak şart. Yoğun bir iş veya okul hayatı içinde, elbette ki her birimiz bu zamanı bulmakta zorlanıyoruz. Ancak gün içinde, başka aktivitelere harcadığımız zamanın bir bölümünü, kitap okumaya ayırabiliriz.

Bunun için önümüze yapabileceğimiz, gerçekçi bir hedef koymak gerekiyor. "Günde yarım saat kitap okuyacağım" yerine; "şu kadar sayfa okuyacağım" veya "kitabın bu bölümünü bitireceğim" gibi bir hedef belirlemek, hem planımızın uygulanabilirliğini sağlayacak, hem de bu konuda motivasyonumuzu artıracak.

  • 4
  • 14
KİTABINIZI BULUN
KİTABINIZI BULUN

Günlük hayatta konuştuklarımız, izlediğimiz filmler veya sosyal medyada takip ettiğimiz hesaplar bile, gerçekte ilgilendiğimiz konular hakkında bizlere ipucu sağlar. Bunlar, klasik eserler, kişisel gelişim, tarih, polisiye veya bir konu hakkındaki akademik yazılar olabilir.

Neyi okumaktan keyif alıyorsak, hangi alandaki kitaplardan hoşnutsak, o alana yönelmeli ve sevmediğimiz kitaplar konusunda kendimizi zorlayarak, okuma şevkimizi kırmaktan uzak durmalıyız.

  • 5
  • 14
OKUMUŞ OLMAK İÇİN OKUMAYIN
OKUMUŞ OLMAK İÇİN OKUMAYIN

📌Okuduğunuzda hayatınıza bir değer ve bir bakış açısı katmak için bir kitaba başlayın. Kitaplar da tıpkı insanlar gibidir ve onların da iyisi ve kötüsü vardır.

Bu noktada kitapların dilini çözmek de, oldukça önemli bir etken. Kimi kitaplar, üzerinde çok durulmasını gerektirir. Kitapta yer alan her kelime veya her cümle, oldukça anlam yüklüdür ve sıradan bir kitaba göre daha edebi olabilir.

10 maddede kitap okumanın önemi

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN