Arama

Hüznün şairi Ahmet Muhip Dıranas

Ahmet Muhip Dıranas; gelenek yağmurunda ıslanmış, anlık heveslerden uzak, gözünü geleceğe dikmiş bir şiir anlayışına sahip, sarsıcı bir şairdir. Hayatı boyunca hüznü kalbinde taşıyan Dıranas; Olvido, Fahriye Abla ve Kar şiirleriyle edebiyatımıza damga vurduğu gibi oyunlarıyla tiyatromuzun büyümesine katkı sağlamıştır. Vefatının 44. yılında şairimiz Ahmet Muhip Dıranas'ı hayırla yad ediyoruz.

Sinoplu bir baba ve İstanbullu bir annenin iki çocuğundan biri olarak 1909 tarihinde dünyaya gelen Ahmet Muhip, çocukluk yıllarından itibaren hüzün ile tanıştı.

◾ Henüz iki yaşında babası Galip Bey Balkan Savaşı, ardından Cihan Harbi'ne katılmıştı. Bu yıllar Dıranas'ın sanat yıllarında ciddi karşılık bulacaktı.

DÜNYA'NIN EN KANLI SAVAŞI

🔲

"Hoyrattır bu akşamüstüler daima."

Ahmet Muhip Dıranas

Dıranas'ın çocukluk yıllarının yazları Sinop'taki köylerinde çobanlık yaptı. Şiirlerinde görülen tabiat sevgisinin kaynağı bu yıllar ve doğa ile olan barışıklığıydı.

1922 yılında ailesiyle Ankara'ya yerleşen Ahmet Muhip, halk arasında "taş mektep" olarak bilinen Ankara Erkek Lisesi'nde okudu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe'ye bir müddet devam etti.

🔲

"Bakıp imreniyorum akınına
Şehrin üstünden uçan bulutların.
Gidiyor, gidiyorlar yakınına
Rüyamızı kuşatan hudutların."

Ahmet Muhip Dıranas

◾ Okuldan sonra Ankara'ya dönen Dıranas, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nde, halkevlerinde, Çocuk Esirgeme Kurumu, Devlet Tiyatroları ve Anadolu Ajansı'nda muhtelif görevler aldı.

◾ Tüm işinin yanında iyi bir okuyucu olma vasfını kaybetmeyen Dıranas, sürekli bir üretim içinde olarak şiire odaklandı. Bu çabası onu döneminin parmakla gösterilen şairlerinden biri yaptı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN