Arama

Hafızlarda yer edinen 'laedri' mahlaslı beyitler ve anlamları

Toplum hafızasında yer alan özlü sözler gibi bazı beyitler de asırlar boyunca halk arasında yaşar. O kadar ki bazen kimin söylediği bile unutulur fakat beyit unutulmaz. Edebiyatımızda kim olduğu bilinmeyen anlamına gelen laedri kavramı da bunun için vardır. Sizler için zaman içerisinde kalıplaşarak hafızlarda yer edinen 'laedri' mahlaslı beyitleri derledik.

Muhabbetten Muhammed oldu hâsıl
Muhammedsiz muhabbetten ne hâsıl

Sevginin en değerli sonucu Muhammed Mustafa'dır. O halde Muhammed'siz bir sevgiden hiçbir sonuç elde edilemez.

*Sufilere göre, Allah sevgi ile bir nur yaratmış, ona Muhammed Mustafa'nın nuru olmayı bahşetmiş, sonra bu nuru sevmiş ve onun hürmetine kainatı yaratmıştır.

Aman lafzı senin ism-i şerîfinle müsâvîdür
Anınçün dervişin zikri "amân"dır ya Rasulallah

Ya Rasulallah! "Aman" kelimesi senin şerefli ve güzel ismine denktir (ebced hesabına göre Muhammed ile aman kelimeleri toplamda 92 rakamını verirler) bu yüzden dervişlerin zikirleri şimdi hep " Amaan!" diye sürüp gidiyor (ve her deyişte aslında senin anmış oluyorlar)

Genc isen gözden nihan olmak münâsiptir sana
Sevdiğim gel bizde pinhân ol ki biz viraneyiz

Hazine isen veya genç isen sana gözlerden gizli olmak yaraşır. A sevgili, bilirsin ki hazineler viranelerde bulunur sen de gel bizde gizlen ki viraneyiz.

Yetişmez mi bu şehrin halkına bu nîmet-i Bârî
Habib-i Ekrem'in yârı, Ebu Eyyûb-ı Ensârî

Allah, bu şehrin (İstanbul'un) halkına sevgililer sevgilisi Muhammed Mustafa'nın mihmandarı Ebu Eyyubi Ensari'yi nimet olarak vermiş; yetmez mi?

Fariğ ol aybın gözetme kimsenin
Ta ki Hak setreyleye aybın senin

Kimsenin ayıbını aramaktan kurtul, ta ki Allah da senin ayıbını örtsün.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN