Arama

George Orwell'ın Daralma kitabından alıntılar

Özgün adı "Coming up for Air" olan eser, Daralma ve Boğulmamak İçin isimleriyle yayınlandı. Hem zengin bir okuma keyfi sunan hem de iki klasiğin tohumlarını birden barındıran bu kitapta George Orwell, kara mizahı her zamankinden daha canlı halde sundu. Fas'ta kaleme aldığı bu eserinde, geçmişe özlemiyle savaş ve nazizm tehdidi altında gördüğü gelecekle ilgili tedirginliğini anlattı. Daha sonra Hayvanlar Çiftliği'ni ve kendisine dünya çapındaki ününü kazandıran 1984 romanını kaleme aldı. Ölüm yıl dönümünde George Orwell'ın Daralma ve Boğulmamak İçin isimleriyle yayınlanan kitabından alıntılar derledik.

"Her şeye vakit vardır ama yapmaya değer şeyler hariç. Sahiden önemsediğiniz bir şeyi düşünün. Sonra sadece ona harcadığınız zamanı saat saat toplayın ve hayatınızın ne kadarcık bir bölümünü kapladığını hesaplayın."

George Orwell'ı neden okumalıyız?

George Orwell kimdir?

"Çocukluğumu hiç gözümde büyütmemişimdir ve çoğu insanın aksine yeniden genç olmak da istemem."

George Orwell, 25 Haziran 1903 tarihinde Hindistan'da doğdu. George Orwell ismiyle tanıdığımız yazarın gerçek adı Eric Arthur Blair'dir. Kız kardeşinin doğumundan sonra annesi ile İngiltere'ye dönen yazar, babasını Hindistan'da bırakır ve onu ara sıra ziyaret eder. Babasıyla arasında pek fazla bir bağ olmadığı için yazar, baba - oğul sevgisini tadamaz.

"İnsanın geçmişteki belli bir dönemi düşündüğünde, hep güzel olan şeyleri hatırlama eğiliminde olduğu doğru."

George Orwell, ilk edebi eserini 11 yaşlarında yerel bir gazetede yayımlar. İngiltere'de yatılı bir okulda okur. Daha sonra çalışmalarına devam etmek üzere iki kolejin bursunu kazanır. Eğitimini Eton'da tamamlayıp 1922 yılında Hindistan İmparatorluk Polis Teşkilatı'na katılır. 15 yıl görev yaptıktan sonra görevinden istifa edip yazar olmak için İngiltere'ye döner.

"Elbette bizim gibi insanların temel sorunu, dedim kendi kendime, hepimizin kaybedecek bir şeylerimizin olduğunu sanmamız."

George Orwell, 1933 yılında ilk olarak "Paris ve Londra'da Beş Parasız" adlı kitabını yayımlar. Ailesini utandırmama düşüncesiyle ismini George Orwell olarak okuyucuya tanıtır. Orwell, en çok bilinen iki distopik romanıyla tanınır: "1984" ve "Hayvan Çiftliği"...

George Orwell'dan beş parasızlığın felsefesine dair 25 alıntı

"Savaş insanı, eğer şans eseri öldürmezse, düşünmeye zorluyor. Anlatılması imkânsız bir alay zırvadan sonra, toplumu sonsuz ve sorgulanamaz bir şey olarak görmek mümkün olmuyor."

Hayvan Çiftliği kitabı yazara büyük beğeni ve maddi imkân sağlamıştır. Bir diğer eseri olan 1984 isimli kitabı, yazara daha büyük bir başarı getirir.

1984 romanından düşüncenin gücüyle ilgili 10 alıntı

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN