Arama

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu’ndan ızdırap dolu satırlar

Peyami Safa bilgi ve kültür birikimiyle Türk fikir hayatında önemli bir yere sahiptir. Safa'nın şaheserlerinden Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, edebiyatımızda "insan ruhunun derinliklerinde ve labirentlerinde dolaşan ilk roman" olması sebebiyle önemli bir yeri vardır. Tanpınar'ın tanımladığı gibi, "acının ve ıstırabın yegane kitabı"ndan 20 alıntıyı sizler için derledik.

"Gözleri dalıyordu. Galiba uyurken görmeye başladığı rüya, uyandıktan sonra da devam ediyor."

Sayfa 109

I Peyami Safa

"Hakikati seviniz, o da sizi sever; hakikati arayınız, o da sizi arar ve üstünü yalan Çin setleri gibi kalın duvarlar örsün, altında kalan hakikat bir ince iniltiyle, bir hafif rüzgâr dalgasıyla, herhangi bir küçük işaretle mevcudiyetini bildirir: "Buradayım!" der."

Sayfa 95

I Peyami Safa

"Çocuklarının felâketini iki kat şiddetle hisseden anneler, bu ıstıraplarını çocuklarına fazlasiyle iade ederler; böylece keder anadan çocuğa ve çocuktan anaya her intikal edişinde büyüdükçe büyür. "

Sayfa 21

I Peyami Safa

"Istırabın derinlere indikçe sevincimizi kaybetme korkusu kalmadığı için yeni bir sevinç başlıyor. Istırabın ilacı ıstıraptır."

Sayfa 213

I Peyami Safa

"Fakat bu ışığa çok bakamıyordum, bu güneş bile gözlerimden içeriye girince, kendimden daha büyük bir karanlık denizine düşmüş gibi derhal sönüyor ve içimin rengini alıyordu."

Sayfa 23

I Peyami Safa

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN