Arama

Çocukların mutlaka okuması gereken 20 kitap

Çocuklar, tüm dünyanın ilgi odağını üzerinde toplayan hassas bir meseledir. Onların rahat ve huzurlu bir hayat sürebilmeleri için ebeveynler hatta devletler büyük bir hassasiyet göstermelidir. Elbette yaşam standartlarını düzenlemenin yanında çocukların bilincini arttırmak ve çocuk ruh sağlığını korumak adına çeşitli uygulamalar da mevcut. Uzman öğretmenler ve pedagogların yapmış olduğu çalışmalar neticesinde çocuklar için kitaplar da belirlendi. İşte, çocukların mutlaka okuması gereken 20 kitap.

  • 1
  • 20
Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupery
Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupery

Antoine de Saint-Exupéry tarafından New York'ta bir otel odasında yazılan Küçük Prens, yayımlandığı günden bu yana milyonlarca insanın kalbini fethetmeye devam ediyor. Küçük Prens'in yaşadıklarını anlıyor, kırgınlıklarına üzülüyor, söylediklerine hak veriyoruz. Gezegenindeki çiçeğiyle pek anlaşamadığı için biraz uzaklaşmaya karar veren, yolculuğu sırasında Dünya'ya da uğrayan Küçük Prens, Sahra Çölü'nde bir pilotla karşılaşır. İşte olan biteni de bu pilot anlatır bize. Kimdir Küçük Prens, neden sürekli sorular sorar, çiçeğiyle neden anlaşamamıştır, gittiği diğer gezegenlerde kimlerle karşılaşmıştır ve neler öğrenmiştir?

  • 2
  • 20
Martı - Richard Bach
Martı - Richard Bach

Sahilden bir mil uzaklıkta, denizi kucaklarcasına ilerleyen bir balıkçı teknesi, martılara kahvaltı zamanının geldiğini haber veriyordu. Binlerce martı, bir lokma yiyecek için mücadeleye girişmişti bile. İşte zor bir gün daha başlıyordu.

  • 3
  • 20
Ayı Olmayan Ayı – Frank Tashlin
Ayı Olmayan Ayı – Frank Tashlin

Kış uykusundaki Ayı, bahar gelip uyandığında kendini devasa bir fabrikanın ortasında bulur! Ağaçlar, çimen, çiçekler, hepsi gitmiş, yerine harıl harıl çalışan makineler ve taş yığını binalar gelmiştir. Daha da kötüsü, herkes ona bir ayı olmadığını söyleyip durur!

  • 4
  • 20
Değirmenler Vadisi – Noelia Blanco
Değirmenler Vadisi – Noelia Blanco

Değirmenler Vadisi'nde birbirine benzeyen erkekler, kadınlar ve çocuklar yaşarmış. Bir gün, herşeyi en iyi yapan "Makineler" gelmiş.

İşte bu makineler orada yaşayan insanların düş kurma yeteneklerini unutturmuş onlara. Oysa öncesinde insanlar kurdukları düşleri kendileri gerçekleştirmeye çalışırlarmış. Ama artık öylesine tembelleşmişler ki düş kuramaz olmuşlar.

Bu tehlikeli durumdan nasıl kurtulacaklar ki acaba? Kim onlara yeniden düş kurmayı armağan edecek ki?

  • 5
  • 20
Elma Bahçeleri – Emily Taft Douglas
Elma Bahçeleri – Emily Taft Douglas

Bu kitap bir avuç elma tohumunun, milyonlarca insanın hayatını nasıl değiştirdiğinin hikâyesini anlatıyor.

Bundan 150 yıl önce Amerika'da yaşayan insanlar Batı'ya doğru göç ederken, kendilerinden önce Johnnie Appleseed adında biri o yerleri dolaşıp, uygun gördüğü buralara uğrayarak diktiği bu fidanların yerini değiştirir ve ne gerekli ise, hemen her işi yapardı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN