Arama

Türkiye'nin Baştayyarecisi: Vecihi Hürkuş

Türkiye'nin ilk uçağını tasarlayan ve ilk savaş pilotluğunu yapan Vecihi Hürkuş, havacılık tarihinimizin unutulmaz sembollerinden biri. Hürkuş 30 Eylül 1930 tarihinde kendi yaptığı uçakla ilk kez Göztepe'den Yeşilköy'e uçmuştu. Hayatı boyunca, hayalleri uğruna çektiği sıkıntılara rağmen hedefinden hiç vazgeçmeyen Hürkuş, içinde bulunduğu tüm çalışmalarda başarılı olmuş bir öncüydü. 21 yaşında Rus uçağı düşürerek tarihe geçen, Kurtuluş Savaşı'ndaki kahramanlıkları ile TBMM takdirnamesi kazanan Türkiye'nin baştayyerecisinin hayatına ve yaptıklarına yakından bakalım…

  • 1
  • 10
Vecihi Hürkuş kimdir?
Vecihi Hürkuş kimdir?

"Yükseldikçe ruhum açılıyor, muvaffakiyetimden ciğerlerim şişiyordu…"

🔹🔹

🔺Vecihi Hürkuş dizi, film ve kitaplara konu olan hayat hikayesi ve uçuş tutkusuyla Türk havacılığının akla ilk gelen ismidir. Bağlı olduğu mesleğindeki yenilikçi tutumu onu Türk yapımı uçağı hayata geçiren ilk pilot ve havacılık tarihine sayısız katkı sağlayan öncü bir isim haline getirdi.

🔺6 Ocak 1896 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Vecihi Hürkuş, üç çocuklu bir ailenin ikinci çocuğuydu. Erken yaşta babasını kaybetmesinden sonra annesi ve kardeşleri ile beraber yaşadı. Aldığı eğitim ile beraber uçak mühendisi olan Vecihi Hürkuş faaliyetleri ve çabaları ile adını havacılık tarihine altın harflerle yazdırdı.

Havacılıkta ilklerin adamı

Türkiye’nin Baştayyarecisi: Vecihi Hürkuş

🔺Tophane Sanat Okulu Güzel Sanatlar bölümünde eğitim gören Vecihi Hürkuş aynı yıllarda gönüllü olarak Balkan Savaşı'na katıldı. 1. Dünya Savaşı'nda ise Bağdat cephesinde uçak mühendisi olarak görev yaptı.

🔺 1917 yılında heniz 21 yaşındayken Kafkas cephesinde bulunduğu sırada bir Rus uçağını düşürerek "Düşman uçağını düşüren ilk Türk pilotu" ünvanını elde eder.

Türkiye’nin Baştayyarecisi: Vecihi Hürkuş

🔺 8 Ekim 1917 tarihinde ise kendi kullandığı uçak Ruslar tarafından düşürülür ve Hürkuş yaralanır. Bunun üzerine uçağı Rusların eline geçmemesi için yakarak Ruslara esir düşen Hürkuş daha sonra buradan Azeri Türklerinin yardımıyla kaçmayı başarır.

🔺 Birinci Dünya Savaşı sonlarında İstanbul'a gelen Hürkuş bir av uçağı tasarımı yapar ancak bu projesi Mondros Ateşkes Antlaşması nedeniyle yarım kalır.

Gökyüzü meraklılarına "havacılık" ile ilgili terimler

Türkiye’nin Baştayyarecisi: Vecihi Hürkuş

🔺 İstanbul'un işgali üzerine Anadolu'ya geçerek Milli Mücadele saflarında mücadele eden Vecihi Hürkuş Konya'da sivil pilot olarak Kurtuluş Savaşı'na katılır. Burada başarılı keşifler yaparak bir Yunan uçağı dahi düşürür.

🔺 Kurtuluş Savaşı'ndaki kahramanlıkları nedeniyle üç defa TBMM takdirnamesi verilen kişi olarak kırmızı şeritli İstiklal Madalyası kazanır.

Türkiye’nin Baştayyarecisi: Vecihi Hürkuş

🔺Vecihi Hürkuş, ülkemizin ilk yerli uçağını yapan isimdir. 28 Ocak 1925 yılında başladığı çalışmalar ile beraber başarılı bir şekilde uçağı tamamlayan Vecihi bey, uçuş müsaadesi istemiş ancak uçabilirlik sertifikası için toplanan teknik heyette tayyareyi kontrol edecek personel bulunamadığından Vecihi K-VI'nın uçuşunda gecikmeler yaşanmıştır.

🔺Sonunda teknik heyetten bir kişinin "Vecihi, biz sana bu lisansı veremeyiz. Uçağına güveniyorsan atla, uç, bizi de kurtar." demesi üzerine Vecihi Hürkuş, 28 Ocak 1925'te "Vecihi K-VI" ile ilk uçuşunu yapar. Ancak bu uçuş izinsiz gerçekleştirildiği için cezalandırılır.

Havacılık tarihimize dair 20 ilginç bilgi

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN