Arama

Antoine Saint-Exupery hakkında az bilinen 15 bilgi

Dünyada 250'den fazla dile çevrilen "Küçük Prens" kitabının yazarı olarak anılmadan önce aristokrat bir uçak pilotu ve seyahat yazarı olarak tanınan Antoine de Saint-Exupéry, 75 yıl önce bugün vefat etti. Sahra Çölü'nün de içerisinde yer aldığı pek çok uçak kazası geçiren Exupéry'nin ölümüne de bir uçak kazası neden olmuştu. İşte sizler için ilginç yaşamını hakkında az bilinen 15 detayı derledik.

  • 1
  • 15
KÜÇÜK PRENS'TEN ÖNCE PİLOTLUĞUYLA TANINIYORDU
KÜÇÜK PRENS'TEN ÖNCE PİLOTLUĞUYLA TANINIYORDU

Dünyada pek çok dile çevrilen "Küçük Prens"in yazarı Antoine de Saint-Exupéry, "Küçük Prens'in yazarı" olarak anılmadan önce aristokrat bir uçak pilotu ve seyahat yazarı olarak tanınıyordu.

29 Haziran 1900 yılında Fransa'nın Lyon şehrinde dünyaya gelen Antoine de Saint-Exupery, aristokrat bir aileye mensuptu. Okulda pek başarılı olmayan Exupery, uçaklarla 12 yaşında tanıştı. Liseyi bitirdikten sonra pilot olmayı istemesine rağmen annesini kırmamak için denizcilik okuluna kaydoldu. 19 yaşında Ecole des Beaux-Arts'ta mimarlık fakültesine girdi. 21 yaşında orduya çağrıldı. Eğitimini yarıda bırakarak askere giden Antoine de Saint-Exupery, Fransız Hava Kuvvetlerinde teknisyen olarak görev aldı. Strazburg şehrinde pilotluk eğitimi aldı.

  • 2
  • 15
KÜÇÜK PRENS'TE HAYATINDAN DETAYLAR BULUNUYOR
KÜÇÜK PRENS'TE HAYATINDAN DETAYLAR BULUNUYOR

Saint-Exupéry'nin kendi yaşamıyla pek çok detayın "Küçük Prens"te yer aldığı düşünülüyor.

Antoine de Saint-Exupery için 1926 yılı bir dönüm noktası oldu. Tekrar uçmaya başlayan Exupery, Touşouse ve Dakar arasında posta servisi yapan uçağın pilotu olarak görev aldı. Bu arada ilk kitabı "Güney Postası"nı bitirdi. Burada kitabında ilk uçuş deneyimlerini anlatıyordu.

  • 3
  • 15
YAZARA 'KÜÇÜK DENİZ KIZI' İLHAM OLDU
YAZARA 'KÜÇÜK DENİZ KIZI' İLHAM OLDU

Saint-Exupéry, Hans Christian Andersen'ın meşhur masalı "Küçük Deniz Kızı"ndan ilham aldığı düşünülüyor.

II. Dünya Savaşı başladığında Fransa, Almanya'nın işgaline uğradığı dönemde komutanlarının Antoine de Saint-Exupery'ye sağlık durumunun savaş şartlarına uygun olmadığını söylemesine rağmen o askere yazıldı. Geçirdiği uçak kazalarından ötürü birçok sağlık sorunu ile boğuşmaktaydı ve hastanedeydi.

  • 4
  • 15
UÇAĞI SAHRA ÇÖLÜ'NE DÜŞTÜ
UÇAĞI SAHRA ÇÖLÜ'NE DÜŞTÜ

Saint-Exupéry, Paris-Saygon arasındaki uçuş rekorunu kırmak için denemesine uçağı Sahra Çölü'ne düştü.

Paris-Saygon arasındaki uçuş rekorunu kırmak istedi. Ama ilk denemesinde ölümden döndü, çölün ortasında yaralı, susuz günlerce kaldı. Bu durum onu yine bir müddet pilotluktan uzak kalmaya yöneltse de, bu dönemde yaptığı gazetecilik nedeniyle New York uçuşunu bahane edip, okyanusu geçmeye karar verdi. Yine büyük bir kaza atlattı, günlerce komada kaldı, iyileşmesi aylar sürdü.

  • 5
  • 15
ÇÖLÜN ORTASINDA GÜNLERCE AÇ, SUSUZ KALDI
ÇÖLÜN ORTASINDA GÜNLERCE AÇ, SUSUZ KALDI

Saint-Exupéry, Sahra Çölü ve uçak kazası hakkında yazarken kendi tecrübelerinden yararlanmıştı.

Saint-Exupéry Paris ve Saigon arasındaki en hızlı yolculuk rekorunu kırma girişiminde bulunurken kullandığı uçak Kahire'nin yaklaşık 200 km dışında Sahra Çölü'ne düştü.

"Sahra'da üç yıl yaşadım. Ayrıca ben de, diğerleri gibi, onun büyüsüne kapıldım. Sahra'da yaşamı, onun yalnız ve terk edilmiş görüntüsünü bilen herhangi birisi o yılları hala hayatının en mutlu yılları olarak anıyordur. "Kum nostaljisi, yalnızlık nostaljisi, boşluk nostaljisi" kelimeleri yalnızca lafın gelişi söylenir, bir şey ifade etmezler. Fakat hayatımda ilk defa, üst üste insanlarla dolu olan bir gemide seyir halindeyken, çölün ne olduğunu anlıyor gibi oldum."

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN