Arama

ülkelerinden eğitimde dev işbirliği

Yayınlanma Tarihi: 18.11.2017 00:00 Güncelleme Tarihi: 18.11.2017 11:16
İslam ülkelerinden eğitimde dev işbirliği

İşbirliği Teşkilatı’na üye ülkelerin gençlerine yönelik Uluslararası Staj Programı tanıtıldı. Proje AB içinde uygulanan değişim programlarında olduğu gibi, İslam ülkelerinde insan kaynağı hareketliliğini sağlayarak, kültürel ve ekonomik alışverişi kolaylaştıracak.

dünyasının en büyük oluşumlarından olan , SESRIC ve uluslararası staj programı ile gençlere yeni bir istihdam projesi başlattı. Kısa adı '' olan , teşkilata üye ülkelerdeki gençlere ve hizmetleriyle stajyerlerin , ve kazanmalarını amaçlıyor. Projenin bir diğer amacı da iş gücü piyasasına girişleri kolaylaştırarak üye ülkelerdeki iş gücü kalitesinin artmasına katkı sağlamak.

BAĞLAR GÜÇLENECEK

Önemli bir model olacak olan bu program, teşkilata üye olan devletler arasında ilk olarak ve merkezli olarak Türkiye'de öğrenimine devam eden uluslararası öğrencilere yönelik olarak gerçekleştirilecek. (), ve Ensar Vakfı'nın Türkiye ayağını oluşturduğu bu proje aynı zamanda arasında sosyal, kültürel ve ekonomik bağları da güçlendirmeye yönelik önemli bir adım olarak görülüyor.

ULUSLARARASI HAMLE

SESRIC Genel Direktörü Musa Kulaklıkaya, "İslam İşbirliği Teşkilatı ülkelerindeki gençlerin işsizlik oranlarına bakıldığı zaman yüzde 16 gibi yüksek bir rakamla karşı karşıyayız. İşsizliğin azaltılması konusunda teşkilat bünyesindeki ilgili kuruluşlar ve merkezimiz tarafından projeler geliştirmekteyiz." Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Mehmet Köse,"Uluslararası öğrenci hareketliliği önümüzdeki yıllarda katlanması beklenen önemli bir 'uluslararasılaşma' hamlesi olarak görüyorum" dedi.

BU PROGRAM 2023 VİZYONU İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ise söz konusu programın için önemli olduğunu, kendisinin de bu programı çok önemsediğini şöyle anlattı: "Ülkemizi 2023 hedefleri doğrultusunda, muasır medeniyetler seviyesine hatta ötesine teknolojik anlamda hem bağımsız olmak hem de güçlü olabilmek için muhakkak kardeş İslam ülkelerimizle birlikte bu tarz işbirliklerine girişmemiz gerekiyor bu devirde."

ÜMMET BİLİNCİ YERLEŞMESİNE VESİLE OLACAK

İLİM Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili , "Bu program inşallah bizim, İslam dünyasının birbiriyle daha fazla ünsiyet geliştirmesine, ümmet bilincinin daha çok yerleşmesine vesile olur. İşverenlerin ve gençlerin daha verimli bir istihdam politikası oluşmasına hizmet edeceği bir düzlem olarak hizmet vermiş olur. Bu program başarılı olduktan sonra OIC ötesi ülkelerle bu tür çalışmalar yapılır. Bu programın başarısının takipçisi olalım" diyor.

TOPLUMLARIN KAYNAŞMASINI SAĞLAYACAK

Uluslararası staj programı üye olmayan diğer ülkelerde yaşayan azınlık veya konumundaki kardeşlerimize de açılmasını önemsiyorum diyen Başbakan Yardımcısı , "Program uzun vadede AB içerisinde uygulanan değişim programlarında olduğu gibi, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler arasında insan kaynakları hareketliliğini sağlayarak, kültürel ve ekonomik alışverişi kolaylaştıracak, insanlarımızın kaynaşmasına olacaktır" diye konuştu.

ORTAK MEDENİYETİN TEMSİLCİSİYİZ

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz,"Eğer nitelikli bilgiye sahip değilseniz bağımsız değilsiniz, bağımsız olabilmek için nitelikli bilgiye sahip olabilmek lazım. Nitelikli bilgiye sahip olmak da yetmez, nitelikli bilgiyi ürüne dönüştürecek bilim adamlarına da sahip olmak gerekir. Bizler ortak bir medeniyetin temsilcileri olarak birbirimizi ne kadar iyi tanırsak, ne kadar fazla iş birliği içerisinde olursak o derece beklenenleri yerine getirebiliriz" dedi.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN