Arama

  • Anasayfa
  • Dünya
  • Bağdat Büyükelçisi Yıldız, Osmanlı Kışlası'nın yeniden inşası için girişimde bulunacak

Bağdat Büyükelçisi Yıldız, Osmanlı Kışlası'nın yeniden inşası için girişimde bulunacak

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Yıldız, büyük oranda yıkılan Kerkük'teki Osmanlı Kışlası'nın yeniden imarı için çalışmaların başlatılması gerektiğini belirtti.

Bağdat Büyükelçisi Yıldız, Osmanlı Kışlası’nın yeniden inşası için girişimde bulunacak
Yayınlanma Tarihi: 17.2.2019 12:57:44 Güncelleme Tarihi: 17.02.2019 12:57

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Twitter'dan yaptığı açıklamada, geçen yıl çıkan yangında ağır hasar alan Kerkük'teki tarihi Kayseri Çarşısı'nın yeniden imarı tamamlandıktan sonra sıranın Osmanlı Kışlası'na geleceğini ve bunun için de çalışmaların başlatılması gerektiğini ifade etti.

Büyükelçi Yıldız, "Türkiye, Kerkük'te kesintisiz olarak büyük projeler yürütmeli. Kışla hakkında başlatmış olduğumuz girişimleri güçlendirerek devam ettireceğim." ifadesine yer verdi.

Osmanlı'nın Bağdat Valisi Muhammed Namık Paşa'nın talimatı üzerine 1863 yılında Kerkük'te inşa edilen kışlanın önemli bir bölümü son yıllarda şiddetli yağmur ve bakımsızlık nedeniyle büyük hasar gördü.

TİKA OSMANLI MİRASINA SAHİP ÇIKTI

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) , 26 Kasım 2018'de yanarak kullanılamaz hale gelen Osmanlı mirası Kayseri Çarşısı'nın tüm restorasyonunu üstlenerek haziran ayının sonunda Kerkük esnafına teslim edileceğini belirtmişti.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN