Arama

Hollanda'nın tarihi katliam ve sömürgelerle dolu

Ankara Büyükelçisi'ni resmî olarak geri çeken Hollanda'nın tarihi sömürü, katliam ve vahşetle dolu.

Hollanda’nın tarihi katliam ve sömürgelerle dolu
Yayınlanma Tarihi: 17.2.2018 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 17.02.2018 13:48

Ankara Büyükelçisi'ni resmî olarak geri çeken Hollanda, dün de skandal bir karara imza atarak 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıdı. Oysa aynı Hollanda'nın tarihi sömürge ve katliamlarla dolu.

Kölecilikte en önde giden ülkelerden Hollanda, Doğu Hindistan Şirketi adıyla, Madagaskar, Endonezya, Hindistan ve Sri Lankalı köleler çalıştırdı.

KÖLELİĞİN MERKEZİ AMSTERDAM!

Bazı dönemlerde sömürgelerdeki bir Hollandalı 'ya yaklaşık 200 köle düştüğü görüldü. 17. yüzyılda Avrupa'da Amsterdam köle ticaretinin merkezi haline geldi. Amsterdam limanında kayıtlı köle gemilerinin sayısı 10 bini aşıyordu.

KIZILDERİLİ KATLİAMINDA DA BAŞROLDE HOLLANDA VAR

Kuzey Amerika'daki ilk Hollanda kolonisi 1615'te Fort Nassau'da kuruldu. Hollandalılar ilk başta daha karlı olan kürk ticareti ile uğraştı. 1640'dan itibaren bölgede Hollandalı yerleşimcilerin sayısı arttıkça yerli katliamı da artmaya başladı.

ÇOCUKLARI PARÇALADILAR

Hollandalı yerleşimciler kendilerine sığınmak isteyen yerleşimcileri katletti. 5-6 yaşındaki çocuklar annelerinin kucaklarından alınarak parçalandı. Bazıları alevlere bazıları ise nehirlere atıldı.

10 BİNDEN FAZLA ÇİNLİYİ KATLETTİ

1740'da Hollandalı koloni askerleri, bugün Jakarta'da bulunan Batavia sahil kentinde 10-12 gün içinde 10 binden fazla yerli Çinliyi katletti.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINI SÖMÜRMÜŞLER!

Hollanda'nın sömürgeci anlayışından dünyanın dört bir yanı nasibini almıştı. Bunlardan biri olan sömürge devleti Endonezya'yı kaybetmek istemeyen Hollanda Endonezya özgürlükçüleri ile savaştı ve bu savaşı kaybetti.

SİLAHSIZ KÖYLÜLERE KATLİAM

9 Aralık 1947'de Hollanda sömürge birlikleri bugün Java adasında bulunan Rawagede köyünde silahsız 430'dan fazla kişiyi katletti.

SREBRENİTSA'DA HOLLANDA İZİ!

Nisan 1992'de Bosna Hersek savaşı başladı. Sırplar Boşnakların elindeki bölgelere yönelik saldırıya geçti. BM Srebrenitsa'yı güvenli bölge ilan etmiş olmasına karşı Hollanda Barış gücü askerinin varlığı katliamı önlemedi.

Sırp ordusu 6 Temmuz'da Srebrenitsa'ya girmesiyle iki gün içinde katliam başladı. 5 gün içinde 8 binden fazla Bosnalı Müslüman soykırıma uğradı. (Haber7)

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN