Arama

  • Anasayfa
  • Dünya
  • İspanya, Katalonya'nın özerklik haklarını dondurmak için düğmeye bastı!

İspanya, 'nın özerklik haklarını dondurmak için düğmeye bastı!

Yayınlanma Tarihi: 11.10.2017 00:00 Güncelleme Tarihi: 11.10.2017 15:43
İspanya, Katalonya'nın özerklik haklarını dondurmak için düğmeye bastı!

, yerel yönetiminin özerklik haklarının merkezi hükümete devredilmesini öngören anayasanın 155’inci maddesinin uygulanabilmesi için düğmeye basıldığını bildirdi.

Bakanlar Kurulunun gündemiyle gerçekleştirdiği olağanüstü toplantıdan sonra basına açıklama yapan , "155. maddenin uygulanmasına ilişkin hükümetin atacağı adımlardan önce yerel yönetiminden bağımsızlık ilan edip etmediğine açıklık getirmesini istediklerini" söyledi.

Rajoy, "Katalonya yönetiminin dünkü genel kurulunda yarattığı karmaşıklıktan sonra olarak vatandaşlara güven ve sükunet vermek istiyoruz." dedi.

ULUSAL TEHDİT VE EGEMENLİK

İspanya'nın 1978'te kabul ettiği ve yürürlükte olan anayasasının 155. maddesi, ulusal tehdit ve egemenlikle ilgili konularda gerekli görülmesi halinde özerk yönetimlerin haklarının merkezi hükümete devredilmesini öngörüyor.

Bu zamana kadar hiç uygulanmayan 155. maddenin yürürlüğe girmesi için Senatoda mutlak çoğunluğun onayı gerekiyor. Ana muhalefetteki (PSOE) ve liberal görüşlü Ciudadanos'un, iktidardaki sağ görüşlü Halk Partisi'nin (PP) 155. maddeye ilişkin atacağı adımlara destek verdiğini açıklamalarından dolayı önümüzdeki günlerde söz konusu kararın oylanması halinde Senatoda kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Başkanı Carles Puigdemont dünkü yerel parlamento oturumunda "askıya alınan bir bağımsızlık ilanı" yapmış, ardından Katalan parlamentosundaki ayrılıkçı 72 milletvekili bu askıya alınan bağımsızlık ilanının altına imza atmıştı.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN