Arama

Dünya Müslüman doktoru konuşuyor

İngiltere'de Müslüman bir cerrah, gönüllü imamlık yaptığı camiye giderken İslam karşıtı bir saldırgan tarafından boynundan bıçaklandı. Saldırganı affettiğini açıklayan doktorun, Manchester'da gerçekleşen terör saldırısının ardından şehre gittiği ve gönüllü olarak yaralıları tedavi ettiği de öğrenildi.

Dünya Müslüman doktoru konuşuyor
Yayınlanma Tarihi: 26.9.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 26.09.2017 21:57

İngiltere'nin Cheshire kentinde Nasser Kurdy adındaki Müslüman bir Cerrah, önceki gün bir nefret saldırısına maruz kaldı.

İkindi namazı için gönüllü imamlık da yaptığı camiye girmek üzereyken arkasından yaklaşan İslam karşıtı saldırgan tarafından boynundan bıçaklanan 58 yaşındaki Kurdy, bıçağın kaslara denk gelmesi sayesinde hayatta kaldı.

İngiliz basınına konuşan Müslüman cerrah, "Allah bana merhamet etti. Bıçak sinirlere, damarlara ya da arterlere denk gelebilirdi fakat neyse ki kas dokusuna denk geldi ve hayattayım" açıklamasında bulundu.

İNGİLİZ POLİSİ SALDIRIYA İLİŞKİN İKİ KİŞİYİ GÖZALTINA ALDI

İngiliz polisi yaşanan saldırıyla alakalı iki kişiyi gözaltına alırken, saldırganların nefret suçu işlediğini ve 58 yaşındaki Kurdy'nin yalnızca camiye gittiği için bu saldırıya maruz kaldığını açıkladı.

"BEYEFENDİYE ÖFKE DUYMUYORUM, ONU AFFETTİM"

Olay anını anlatan Kurdy, "Caminin avlusundan girmek üzereydim, boynumda keskin bir acı ve kanama hissettim. Arkamı döndüğümde bir beyefendi gördüm, oldukça tehditkâr bir pozisyondaydı. Kendimi tamamen savunmasız hissettim" dedi.

Saldırgandan bahsederken "beyefendi" kelimesini kullanması göze çarpan Müslüman cerrah, saldırgana karşı herhangi bir öfke duymadığını ve kendisine yaptığı şeyden ötürü onu affettiğini de söyledi ve ekledi: "Ona karşı olumsuz bir hissim yok, toplumdan dışlanmış birisi de olabilir"

"MÜSLÜMANLARA KARŞI NEFRET SUÇLARI ARTTI"

"Son dönemde İngiltere ve Batı'da Müslümanlara yönelik nefret suçlarının arttığını hissediyorum" diyen Kurdy, bu iklimi oldukça tehditkâr ve ürkütücü bulduğunu belirtti.

Karşılıklı saygının ve nefretten uzak durmanın önemine değinen doktor, "İnsanlar bilmeliler ki benim gibi çok sayıda Müslüman bu ülkede yaşıyor. Hayatım boyunca çok çalıştım, cerrahım ve insanlara hizmet ediyorum. İslam merkezinde ve camide harika bir çevrem var. İş yerindeki meslektaşlarım da bana saygı duyuyor ve katkılarımdan faydalanıyor" dedi.

MANCHESTER SALDIRISINDA GÖNÜLLÜ DOKTORLUK YAPMIŞ

Alanında uzman bir cerrah olan Kurdy'nin, Manchester'da geçtiğimiz aylarda meydana gelen terör saldırısının ardından hemen şehre gittiği ve gönüllü olarak yaralıları tedavi ettiği de ortaya çıktı.

İngiliz basını başta olmak üzere tüm dünya basınında yer alan ve günün en çok konuşulan isimlerinden biri olan Müslüman cerrah, çok sayıda övgü ve olumlu yorum aldı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN