Arama

  • Anasayfa
  • Dünya
  • Birleşik Krallık'taki İslam karşıtı grubun yöneticileri yargılanacak

Birleşik Krallık'taki İslam karşıtı grubun yöneticileri yargılanacak

İslam karşıtı aşırı sağcı "Britain First" adlı grubun lideri Paul Golding ile yardımcısı Jayda Fransen, dini inançlara yönelik taciz suçlamalarından dolayı 17 Ekim'de Medway Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak

Birleşik Krallık’taki İslam karşıtı grubun yöneticileri yargılanacak
Yayınlanma Tarihi: 20.9.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 20.09.2017 18:39

Birleşik Krallık'ta İslam karşıtı aşırı sağcı "Britain First" adlı grubun lideri Paul Golding ile yardımcısı Jayda Fransen, dini inançlara yönelik taciz suçlamalarından mahkemeye çıkacak.

Kent polisinden yapılan açıklamada, ülkenin güneydoğusundaki Kent bölgesine bağlı Thanet ve Canterbury bölgelerinde bazı broşürlerin dağıtılmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 35 yaşındaki Golding ile 31 yaşındaki Fransen'in dini inançlara yönelik taciz suçlamalarından yargılanacağı bildirildi.

Soruşturma kapsamında 10 Mayıs'ta gözaltına alınan ikilinin daha sonra kefaletle serbest bırakıldığının hatırlatıldığı açıklamada, Golding ile Fransen'in 17 Ekim'de Medway Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacağı kaydedildi.

Grubun, ülkedeki camilerin önünde İncil ve Müslüman toplumu suçlayıcı içeriklerin yer aldığı broşürler dağıttığı biliniyor. Broşürler, polise yapılan şikayetlerin ardından içeriğinin herhangi bir suç teşkil edip etmediği gerekçesiyle inceleniyor.

"Britain First" grubu, 2010'da Müslüman ve göçmen karşıtı görüşleriyle bilinen İngiliz Ulusal Partisinin (BNP) eski üyeleri tarafından kurulmuştu.

Birleşik Krallık'ta yaklaşık 3 milyon Müslüman, ülke nüfusunun yüzde 5'ini oluşturuyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN