Arama

Suriyeli anne-kız vahşice katledildi!

Yayınlanma Tarihi: 23.9.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 23.09.2017 10:07
Suriyeli anne-kız vahşice katledildi!

Suriyeli Orouba Barakat ve kızı Halla Barakat Üsküdar’daki evlerinde vahşice öldürüldü. Esed rejimi muhalifi olan gazetecilerin şüpheli ölümleri akıllara, rejim katliamlarına tanık olanların, Esed ajanları tarafından ortadan mı kaldırılıyor sorusunu getirdi.

Savaştan dolayı Türkiye'de yaşayan muhalif kimliğiyle bilinen Suriyeli Orouba Barakat ve gazeteci kızı Halla Barakat İstanbul Üsküdar'daki evlerinde bıçaklanarak öldürüldü. Cinayet bürosu, katillerin anne ve kızını önce boğduğunu daha sonra bıçakladığını belirtti. Katillerin, cesetlerin kokmasını engellemek amacıyla deterjan kullandığı da öğrenildi. Aileyi tanıyanlar katledilen anne ve kızın bir süre önce Suriye rejimi tarafından tehdit edildiğini öne sürdü.

Gazeteci Halla Barakat'tan 3 gündür haber alamayan Bahreyn'deki arkadaşları, İstanbul'daki ortak arkadaşlarını arayarak durumu bildirdi.

KAPIDA ZORLAMA İZİ YOK

Adrese giden Halla Barakat'ın arkadaşları anne kızın kullandığı otomobili park halinde gördü ve evde olduklarını düşünerek dairenin kapısına gitti. Uzun süre kapıyı çalan bir türlü cevap alamayan arkadaşları polise haber verdi. Polis çilingir yardımıyla kapıyı açtı ve anne kızın cansız bedenlerini kanlar içinde buldu. Kapıda zorlama izi olmadığı belirlendi.

BOĞDUKTAN SONRA BIÇAKLAMIŞLAR

İlk incelemeyi yapan polis, talihsiz kadın ve kızının boğulduktan sonra öldüklerinden emin olmak için bıçaklandığını tespit etti. Vahşi cinayetin 3 ya da 4 gün önce işlendiği değerlendirilirken, katil zanlılarının cesetlerin kokmasını engellemek için üzerine toz deterjan döküp çarşaflara sardığı ortaya çıktı. Rejim muhalifi olan anne ve kızının cansız bedenleri otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

AKRABALARI DA ABD'DE ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Korkunç cinayeti dünyaya Orouba Barakat'ın kız kardeşi Shaaza Barakat duyurdu. Shaaza Barakat'ın Mavi Marmara yolcularından olduğu öğrenilirken, Şubat 2015'te Amerika'da katledilen 3 Suriye'linin de Barakat'ın akrabalarından olması dikkat çekti. Shaaza Barakat'ın yeğeni olan Deah Barakat, eşi Yusor Muhammed Ebu Salha ve eşinin kız kardeşi Razan Muhammed Ebu Salha, ABD'de 2015 Şubatında silahlı saldırı sonucu katledilmişti.

Shaaza Barakat, sosyal medyadan "Bıçaklamışlar... 40 seneden beri suçluları bulur, gazetelere manşet yapar, onları ifş a ederdi. Şimdi o ve kızı Halla'nın ismi manşetlerde... Bunu yapanlar, zulüm sizi bulacak" diyerek duyurdu.

ÖNEMLİ RÖPORTAJLARA İMZA ATMIŞTI

60 yaşındaki Orouba Barakat, Suriye'deki cezaevlerinde işkence gören muhaliflerle ilgili röportajlara imza atmıştı. Suriye'de iç savaşın ardından İngiltere'ye giden Orouba Barakat, bir dönem Birleşik Arap Emirlikleri'nde yaşadıktan sonra İstanbul'a gelmişti. Orouba Barakat'ın genç gazeteci kızı Halla Barakat ise, Ortadoğu'ya yönelik haberler yapan Orient News'te editör olarak çalışıyordu. 22 yaşındaki genç gazetecinin bir dönem TRT için de çalıştığı öğrenildi.

REJİM PEŞLERİNDEYDİ

Esed rejimi muhalifi olan gazetecilerin şüpheli ölümleri akıllara, rejim katliamlarına tanık olanların, Esed ajanları tarafından ortadan mı kaldırılıyor sorusunu getirdi. Orouba Halla Barakat'le birlikte Türkiye'de öldürülen Suriyeli gazeteci sayısı 6'ya yükseldi. Hentah Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Naci Jerfi, Gaziantep'teki evinin önünde katledildi. El Vatan Gazetesi'nin yazıişleri müdürü İbrahim Abdulkadir ile gazetenin muhabiri Faris el Hamidi ise 12 Nisan 2016 günü Şanlıurfa'daki evlerinde başları kesilerek öldürüldü. Halep Today Gazetesi Muhabiri Muhammed Zahir el Şerkat da Gaziantep'te saldırının hedefi olarak hayatını kaybetti. Gaziantep ve Şanlıurfa'daki saldırıları DEAŞ üstlendi. Bu isimlerin yanı sıra, Mudur el Saad ve Ahmet Abdulkadir ise kayıtlara saldırılardan yaralı kurtulan gazeteciler olarak geçti.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN