Arama

Prof. Dr. Sefa Saygılı
Ağustos 1, 2018
Şifa deposu lezzetli meyve: İncir

Şu sıralarda incir manav reyonlarında artık boy gösteriyor. İnciri çok sevdiğimi bilen annem de telefonda müjdeyi verdi: "Oğlum, incirler olgunlaşmaya başladı." Çünkü memleketteki evimizde üç dört incir ağacı var ve bütün incir mevsimi bize bereketiyle lezzet sunuyor. Bir gün topluyorsunuz ertesi sabah yine olgunlaşanlar aileyi doyurmaya yetiyor.

İncir, aynı adı taşıyan yumuşak odunlu 8-10 metre boyundaki ağacın meyvesidir. Yeryüzünde 750'nin üzerinde türü vardır. Sıcak iklimi sevmesi, çoğu meyvelerin yetişmediği çorak arazilerde yetişmesi ve sulu oluşuyla hararetimizi gidermesi, bize Allah'ın bir ihsanıdır.
Büyükçe, insan elini andıran yaprakları ve koyu gölgesi ile dalları altına sığınan herkesi cömertçe serinleten incir ağaçları, toprak içine saldıkları kökleri ile harika birer kimya fabrikasını andırırlar, incirin içine ihtiyacımız olan birçok madde yerleştirilmiştir.

100 gram incirde; 18 gram su, 4,3 gram protein, 1 gram yağ, 62 gram şeker, 780 mg potasyum, 160 mg kalsiyum, 80 mg magnezyum, 70 mg potasyum, 80 mg magnezyum, 70 mg fosfor, 5 mg demir vardır. Ayrıca yeterli miktarlarda A, B1, B2, PP, C vitaminleri, kükürt, mangan, bakır da bulunur. Bu maddeler dolayısıyla insanı besleyici, kuvvet verici, gayet şifalı bir meyvedir. Kurusu da pek faydalıdır.

İncir, Kur'an-ı Kerim'de ismi zikredilen mübarek gıdalardandır, incirin adını taşıyan Tin Suresi'nde "Ant olsun incir ve zeytine" şeklinde buyrulur ve nimetler içinde bu iki gıdadan bahsedilir. Bunun hikmetlerinden biri, bu iki meyvenin çok mübarek ve faydalı olmasının yanı sıra yaradılışlarında da dikkat çekici ve faydalı çok şeylerin bulunmasıdır.

Peygamber Efendimiz (SAV) cennet meyvelerinden olduğunu bildirdiği inciri şu mübarek sözleriyle methetmiştir:

"Eğer bir meyvenin cennetten geldiğini söylese idim bu mutlaka incir olurdu. Çünkü cennet meyvelerinin çekirdeği olmaz."

İncirde bol miktarda şeker bulunduğunu kaydetmiştik. Bu, tabii şeker olup, sindirimi kolaydır ve rafine (beyaz) şekere benzemez. Yenildiğinde hemen kana karışır. Düşünce bulanıklaşmasına, unutkanlığa, isteksizlik ve hâlsizliğe çok iyi gelir. Üstelik kan şekerini de fazla yükseltmeden bu etkiyi yapar.

Çocuklara canlılık verici, şekerce zengin besinler yedirmek istersek, incir başta olmak üzere çeşitli meyvelerin (dut, üzüm, kayısı) kurusunu düşünmeliyiz. Beyaz şeker ihtiva eden çikolata, tatlı, şekerleme gibi yiyecekler faydalarının yanı sıra birçok zarara da sebebiyet verirler.

Son yıllarda Japonya'da yapılan deneyler, incirin kanser oluşumunu önleyici birtakım maddeler içerdiğini göstermiştir. Yine incirle yaraların çabuk kapanması ve kanın pıhtılaşması daha kolay olur.

Devamlı peklikten şikâyet edenler için bol incirli diyetin çok faydalı olduğu bilinmektedir. Sindiriminin kolay olması bir yana, diğer yiyeceklerin de sindirimini kolaylaştırmakta, bağırsakları yumuşatmaktadır. Çünkü incirin diğer bir özelliği bol lif içermesidir. Sindirim sistemi ve bilhassa mide için bu lifler çok faydalıdır. Mide ülserine ve gut hastalığına iyi gelir. Kabızlık yaşayanların sorunlarına çözüm olur. Kolesterolü düşürür. Doyurucu ve tok tutucu özelliğinden dolayı yeme isteğini azaltır.

Sadece incirin tazesi değil kurusu, reçeli ve kompostosu da peklik gidericidir.

İncirin 100 gramı 88 kalori verir. Kuru olanı ise, birkaç kat daha fazla enerji sağlar. Bu özelliğiyle besleyicidir. Tam bir enerji deposudur. Canlılık ve zindelik verir.

İncir, içindeki doğal glikoz sebebiyle zihni çalıştırır. Bol miktarda vitamin de ihtiva ettiğinden, sinirleri teskin eder, yorgunluğu giderir. Hafızayı güçlendirir, unutkanlığa iyi gelir. Aşırı stresten kurtulmayı sağlar.

Gerek taze incir gerekse kuru incir doğal bir antibiyotik görevi görür. Antioksidan açısından çok güçlü olan incir, kanın ve bağırsakların temizlenmesini sağladığı gibi ilerleyen yaşlarda meydana gelebilecek göz ve solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır. Yine ihtiva ettiği potasyum ile tansiyonu dengeler ve yüksek tansiyondan kaynaklanan rahatsızlıklardan koruyucu rol oynar. Kalp krizini engelleyici etkisi vardır.

Sıcak yaz günleri nefis tadıyla hararetimizi bastıran, hoş bir lezzet bırakan incirin pek çok faydası mevcuttur. Sindiriminin kolaylığı, vücut için yararlı ve gerekli maddeleri dengeli bir şekilde ihtiva edişi ile bol bol yiyebileceğimiz ve çocuklarımıza da yedirmemiz gereken güzel bir nimettir.

Prof. Dr. Sefa Saygılı

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN