Arama

Türk kökenli milletleri buluşturan kurultay

Türk kökenli milletleri buluşturan kurultay

Macar Turan Vakfı tarafından, ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının katkısıyla düzenlenen ve Türk kökenli milletleri buluşturan görüyor.

Macar Turan Vakfı tarafından ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının () katkısıyla düzenlenen ve Türk kökenli milletleri buluşturan görüyor.

Hun-Türk milletlerini yakınlaştırmak amacıyla Macar-Turan Vakfı tarafından iki yılda bir düzenlenen programa, Macaristan Başkanı Laszlo Köver'in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Etkinliğe katılan davetlileri, Avrupa Hun İmparatorluğu hükümdarı Atilla'nın mirasçıları olarak niteleyen Meclis Başkanı Köver, Macarların, en Batı'daki Doğu halkı olduğunu ve hiçbir zaman Doğu'daki kardeş halkları unutmayacağını söyledi.

Köver, 2008 yılından beri düzenlenen kurultayın, sembolik bir mesajının bulunduğuna işaret ederek, ''Macarların gerçek kökenini öğrenmemesi veya yanlış bir şekilde öğrenmesi her zaman bazılarının çıkarınaydı.'' diye konuştu.

TİKA Budapeşte Koordinatörü Ayşe Saraç ise TİKA'nın, Macar Turan Vakfı ile 4 yıldan beri işbirliği yaptığını ve bundan büyük kıvanç duyduklarını söyledi.

Saraç, 27 milletten Türk kökenli halkın temsil edildiği kurultaya ilginin her yıl daha da arttığına dikkat çekerek, TİKA'nın kurultaya bu yıl Balkanlar, ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden () temsilciler davet ettiğini söyledi.

Organizasyona katılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı ise, Türkiye Cumhurbaşkanı ve Genel Başkanı 'nin selamını getirdiğini ve Türk kökenli milletlerin ortak bir programda yer almasının önemli olduğunu ifade etti.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN