Arama

Nazca Çizgileri hangi amaçla yapıldılar?

Yayınlanma Tarihi: 08.06.2018 00:00 Güncelleme Tarihi: 08.06.2018 10:25
Nazca Çizgileri hangi amaçla yapıldılar?

En eskisi 2 bin 500 yıllık olan Nazca Çizgilerine yenileri eklendi. Latin Amerika ülkesi Peru’da 25 yeni Nazca Çizgisi daha bulundu. İnsanlığın uçak icat olduktan sonra, 1930’larda keşfettikleri bu şekiller, devasa geometrik çizimleri ve hayvan figürlerini içeriyor. Peki, bu çizgiler ne tür bir gizem taşıyor?

Latin Amerika ülkesi Peru'daki Nazca Çizgilerine yenileri eklendi. Tech Times'da yer alan haberde, Peru Kültür Bakanlığından bir ekip tarafından drone teknolojisi kullanılarak yapılan taramalarda 25 yeni şekil daha bulundu.

Yeni motifler arasında Peru mitolojisinde önemli bir yere sahip olan katil balina, dans eden bir kadın ve savaşçı bulunduğu belirtildi. Bu motiflerin başkent Lima'nın 400 kilometre güneyinde yer alan Palpa Vadisinde keşfedildiği kaydedildi.


Güney Peru'nun binlercekilometrelik çöllerinde insanoğlunun en büyük sırlarından biri olarak tanımlanan Nazca Çizgileri, 450 kilometrekarelik bir alana yayılıyor. Bölgede 800'den fazla düz çizgi, 300'den fazla geometrik figür ve 70'ten fazla hayvan ve bitki resmi bulunuyor. En büyük şekil 370 m uzunluğuna ulaşırken, düz çizgiler 50 km'yi bulan mesafelere uzanabiliyor.

NAZCA ÇİZGİLERİ NE AMAÇLA YAPILDI?

Bu çizgiler, Nazca Çölü'nü dolduran oksitleşme sonucunda kırmızı- kahverengi renk almış çakılların alınarak 10-15 santimlik derinlikte ince çukurlar açılması ile oluşturuldu.

Açığa çıkan beyaz-gri toprak, kızıl kahverengi arka alan üstünden açık bir şekilde yüksekten görünebilen şekiller oluşturdu. Nazca Çölü'nün ıssızlığı, dünyanın en kurak yerlerinden biri oluşu, yıl boyu pek fazla değişmeyen iklimi ve rüzgârların olmaması, bu çizgilerin asırlarca bozulmadan kalmasını sağladı.

Bir kısmı M.Ö. 500'lü yıllara kadar gitse de, çizgilerin önemli çoğunluğu M.Ö. 200-M.S. 500 yılları arasında yapılmış.

SADECE GÖKYÜZÜNDEN GÖRÜLEBİLİYOR

Yapanların bu tarihlerde bu bölgeye hâkim olan ve varlığını M.S. 800'lere kadar sürdüren antik Nazca halkının olduğu düşünülüyor. Yeraltından su çekebilen gelişmiş sulama sistemleri geliştiren bu medeniyet, yazıya sahip olmadığı için bu çizgilerin ne amaçla yapıldığını bilmek ne yazık ki mümkün değil. Dolayısıyla bu çizimlerin ne amaçla yapıldığı bir gizem.

Çizimlerin sadece gökyüzünden ya da yüksek yerlerden görünüyor olması, bu gizemi daha da derinleştiriyor. Nitekim çizimler, ancak 1930'larda bölgeden uçaklar uçmaya başlayınca insanların dikkatini çekti.

UZAYLILAR YAPMIŞ OLABİLİR Mİ?

Prof. Dr. Caner Taslaman ve Dr. Enis Doko'nun bir yazısına göre, çizimlerin sadece gökyüzünden görünüyor olmasından dolayı Erich Von Daniken, bu çizgilerin uzaylıların gemilerini indirdiği pistin bir çeşit işaret levhası görevini gördüğünü iddia etti.

Nitekim Nazca çizgileri, Daniken'in Tanrıların Arabaları isimli eserinde ortaya attığı bu teori ile ünlendi. Ancak bu teorinin doğru olduğunu düşünmek için hiçbir gerekçe yok. Bölgede herhangi bir dünya dışı varlığın inişine işaret eden bir veri olmadığı gibi, çizgilerin kaba tahta aletlerle yapıldığı, Nazcalıların geriye bıraktığı tahta kazıklar sayesinde biliniyor.

NAZCALILAR NASIL BİR TEKNOLOJİYE SAHİPTİ?

Joe Nickell, benzer kaba aletler kullanarak bu şekillerin tıpa tıp kopyalarını yapmayı başarmıştı. Üstelik bu işlemler, Daniken'in iddia ettiği gibi, havadan herhangi bir yardım olmadan, ufak bir grup tarafından birkaç gün içinde tamamlanabildi.

Jim Woodman, şekillerin havadan görünmesinden dolayı Nazcalıların balon teknolojisine sahip olduğunu iddia etmişti. Hatta Woodman, Nazcalıların sahip olduğu basit alet ve malzemeleri kullanarak uçan bir balon yapmayı başardı. Ancak, tarihçiler Nazcalıların balona sahip olduğuna işaret eden herhangi bir bulgu olmamasından hareketle bu teoriyi reddediyorlar.

ASTRONOMİK BİR TAKVİM Mİ?

1940'larda bu çizgileri ilk defa ciddi olarak inceleyen tarihçi Paul Kosok ile arkeolog ve matematikçi Maria Reiche, bu çizgilerin astronomik anlamları olduğunu, bir çeşit dev astronomik takvim görevi gördüğünü öne sürdü. Bu iddia, hem kış hem de yaz dönencesinde güneşin doğduğu yeri gösteren çizgiler olmasına dayanıyordu. Reiche, çizimlerin gökyüzündeki takımyıldızları resmettiğini düşünüyordu.

Bu görüş, epey popüler olsa da Gerald Hawkins ve Anthony Aveni gibi çok sayıda astro-arkeoloji uzmanı, şekillerin yıldızlarla alakası olmadığını ve bölgenin astronomi ile herhangi bir bağlantısını kuracak veri olmadığı kanaatinde.

YAĞMUR DUASI RİTÜELİ Mİ?

Johan Reinhard gibi diğer arkeologlar, şekillerin yağmur duası ile alakalı olduğu ve ritüellerde rol oynadığını düşünüyorlar. Reinhard'a göre, yılda sadece 20 dakika yağmur yağan bu bölgede, dini ritüeller bu olgu ile alakalı olmalıdır. Sarmallar genel olarak And kültüründe yaygın bir sembol. Bu görüşü savunanlar örümceğin yağmuru, sinek kuşunun bereketi, maymunların ise yağmurun bol olduğu Yağmur Ormanları'nı sembolize ettiğini ifade ediyorlar.

Nazca çizgilerini tartışmaya devam eden arkeologlar, henüz çoğunluğun benimsediği bir yaklaşım ortaya koyabilmiş değiller.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN