Arama

  • Anasayfa
  • Yaşam
  • Fırtına Vadisi ve Ayder Yaylası'na turist akını

Fırtına Vadisi ve Ayder Yaylası'na turist akını

Yayınlanma Tarihi: 15.05.2017 22:18
Fırtına Vadisi ve Ayder Yaylası’na turist akını
Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından koruma altına alınması gereken 200 ekolojik bölge arasında gösterilen Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi Fırtına Vadisi ve Ayder Yaylası’nda yaz turizm sezonu başladı.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Fırtına Vadisi ve Ayder Yaylası’na turist akını yaşanıyor. Fırtına Vadisi boyunca kemer köprüleri, tarihi konakları seyrederek bin 350 rakımlı Ayder yaylasına ulaşan yerli ve yabancı turistler eşsiz güzellikteki yemyeşil doğanın keyfini çıkardı. Yaylada bazıları piknik yapan, bazıları da yöresel çalgılardan tulum ve kemençe ezgileri eşliğinde oynanan horona eşlik eden turistler hatıra fotoğrafları çektirdi, doğa yürüyüşü yaptı. Yaylanın farklı noktalarında tulum, kemençe, gitar ve vurmalı çalgılar eşliğinde oluşturulan yöresel müzik grupları da, yerli ve yabancı turistlere mini konserler verdi, ilgiyle dinleyeren turistler de cep telefonları ile kayda aldı.

Yaylaya gelen yabancı turistlerin çoğunluğunu Ortadoğu ülkelerinden gelen Arap turistler oluşturduğu gözlendi. Bölgede tatil yapan yerli turistler yeşilin farklı tonları ile karşılaştıkları coğrafyanın adeta yeryüzü cenneti olduğunu belirterek yayladan ayrılmak istemediklerini ifade etti. Arap turistler de hasret duydukları yeşile kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN