Arama

Osmanlı'da Ramazan eğlencelerinin merkezi

Yayınlanma Tarihi: 13.03.2024 16:19 Güncelleme Tarihi: 13.03.2024 16:19

Rahmet ve mağfiret ayı Ramazan deyince akıllara Eyüpsultan ve Sultanahmet Meydanı gelmekte. Peki, Osmanlı'da Ramazan'ın merkezi neresiydi? biliyor musunuz?

🔹 Günümüzde Ramazan deyince aklımıza Eyüpsultan ve Sultanahmet Meydanı gelir. Peki, Osmanlı'da Ramazan'ın kalbi neresiydi?
1899 yılında, Sabah Gazetesi'nde yer alan bir haber ile cevabı vermiş olalım.

"Havanın pek müsait olmamasına rağmen bu akşam teravihten sonra Direklerarası'nda büyük bir kalabalık birikmiş 'bin bir ayak bir ayak üstüne' sözünü doğrularcasına bütün çayhaneler dolmuş, Ramazan gecelerinin neşe ve sevinci bütün yüzlere aksetmişti. Çocuklar da tiyatroların önünde toplanmıştı. İnce saz takımları sanatlarını icra etmiş, kimi çok kimi az alkış almıştı."

🔹 Evet, Direklerarası yani Vezneciler Caddesi'nin başıyla Şehzadebaşı Camii arasında kalan yer. Adı, caddenin sağındaki Damat İbrahim Paşa Külliyesi'ne gelir sağlamak amacıyla inşa ettirilen dükkanların önündeki mermer sütunlu revaklardan gelmekte.

🔹 O dönemlerde, gündüzleri hayli tenha olan Direklerarası'na aileler iftardan sonra; karagöz, meddah, kukla gibi oyunlar seyretmeye giderdi. Böylece burası Osmanlı tarihinde, Ramazan gecelerinin en çok tercih edilen noktalarındandı.

🔹 Ecdadımız, rahmet ve bağışlanma iklimi Ramazan ayının gündüzlerini, ibadetle geçirirken gecelerini ise Ramazan ayına has eğlencelerle süslerdi.

Sunucu/Editör: Sümeyye GEDİZLİ

Kurgu: Günışığı Gülhan SALMA

Kamera: Serkan HERVENİK

💠💠💠

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Mardin Ulu Camii

Mardin Ulu Camii

Mardin Ulu Camii, 12. yüzyıl Artuklu mimarisini en güzel örneklerindendir. Yivleme tekniği...

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN