Arama

Mardin Ulu Camii

Yayınlanma Tarihi: 29.03.2024 11:08 Güncelleme Tarihi: 29.03.2024 11:33

Mardin Ulu Camii, 12. yüzyıl Artuklu mimarisini en güzel örneklerindendir. Yivleme tekniği ilk kez bu eserde kullanılmıştır. Bu cami, ülkemizin güneydoğusundaki incilerden yalnızca biridir.

📍MARDİN ULU CAMİİ

🔸 Ülkemizdeki önemli ulu camilerden biri de Mardin Ulu Camii'dir. Dilim kubbe ve minaresiyle 12. yüzyıl Artuklu mimarisinin en güzel örneklerindendir. İki minareli olarak inşa edilen caminin günümüze yalnız tek minaresi ulaşmıştır.

🔸 Caminin yapım tarihi konusunda net bir bilgi olmamakla birlikte günümüze ulaşan tek minaresinde, "1176 yılı" ibaresi bulunmaktadır.

Artuklu Beyliği

Artuklular, Artuk Bey tarafından Harput, Mardin ve Hasankeyf bölgelerinde 1102 yılında arasında kurulmuş,1409'a kadar hüküm sürmüş bir Oğuz Türkmen beyliğidir.

🔸 Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan ve erken dönem eserlerinden biri kabul edilen Mardin Ulu Camii'nin kubbesi dıştan yivleme tekniğiyle inşa edilmiştir.

🔸 Yivleme yöntemi ilk defa bu eserde kullanılmış ve sonrasında Mardin'de gelenek haline gelmiştir. Yolunuz Mardin'e düşerse Artuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan bu eseri görmeden dönmeyin.

Yivleme tekniği ne demek?

Eksenel türbin kanatları arasında oluşan ikincil akış kayıplarının birleşik bariyer-yivleme yöntemine denir.

Seslendirmen: Sümeyye GEDİZLİ

Kurgu: Ayşenur AKYOL

💠💠💠

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Çin’de trajik bir gelenek

Çin'de trajik bir gelenek

Lotus ayak uygulaması, Çin'de ortaya çıkmış trajik bir gelenektir. Bu topraklarda belirli sebeplerden...

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN