Arama

Mehmet Akif'e verilen gizli görev neydi? I Eski Defterler

Yayınlanma Tarihi: 27.12.2023 14:04 Güncelleme Tarihi: 27.12.2023 14:03

Mehmet Akif, vatanımızın kurtuluş mücadelesinde önemli rol oynadı. Üstelik sadece kalemle de değil… Osmanlı’nın istihbarat teşkilatı olan Teşkilat-ı Mahsusa’nın verdiği gizli bir görevle de.

◾ I. Dünya Savaşı tüm hızıyla devam ediyordu. İngiltere, Fransa ve Rusya sömürge ülkelerden getirdiği Müslüman askerleri ön saflarda kullanıyordu. Bu Müslüman askerlerden bazıları, Almanlara karşı savaşırken esir düştü.

◾ Teşkilat-ı Mahsusa tarafından görevlendirilen Mehmet Akif de Müslüman esirlerin hayatını görmek, onlarla iletişime geçmek için 1914 yılı sonlarında Berlin'e gitti.

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Editör-Sunucu: Burcu Sandıkçı
Kurgu: Günışığı Gülhan Salma

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN