Arama

Gülüşüyle hafızalarımıza kazınan bir sinema emekçisi: Kemal Sunal

Yayınlanma Tarihi: 11.11.2017 00:00 Güncelleme Tarihi: 11.11.2017 11:00

Türk sinemasının unutulmaz siması ve kendisiyle özdeşleşen karakterleriyle izleyiciyi güldüren, güldürürken düşündüren bir isim Kemal Sunal. Kapıcılar Kralı, Hababam Sınıfı, Çöpçüler Kralı, Süt Kardeşler, Tosun Paşa, Kibar Feyzo ve dahası…

10 Kasım 1944 yılında dünyaya gelen Kemal Sunal, hayatının dönüm noktasını Vefa Lisesi'ndeki felsefe öğretmeninin kendisini Müşfik Kenter ile tanıştırmasıyla yaşadı. Yıllarca tiyatro sahnelerinde rol aldığı günlerden birinde, 1973 yılında Ertem Eğilmez tarafından beğenildi ve Tatlı Dillim adlı film ile beyaz perde yolculuğuna başladı, hayatı değişti.

12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü'nden mezun olarak 1995 yılında bitirdi ve yüksek lisans yapmaya başladı. Yüksek Lisans tezi 2005 yılında ailesi tarafından "TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü" ismi ile kitap haline getirilip yayımlandı. Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol aldı. En son 1999 yapımı Propaganda filminde yer alan Sunal, 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon'a gitmek üzere bindiği uçaktan kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonrası hayata gözlerini yumdu.

Doğum tarihi 10 Kasım'dı; ancak o, Atatürk'e duyduğu saygı nedeniyle daima 11 Kasım'da kutladı. Bizler de doğum günü vesilesiyle, usta oyuncuyu sevgi, saygı, özlem ve rahmetle anıyoruz.

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Çin’de trajik bir gelenek

Çin'de trajik bir gelenek

Lotus ayak uygulaması, Çin'de ortaya çıkmış trajik bir gelenektir. Bu topraklarda belirli sebeplerden...

Mardin Ulu Camii

Mardin Ulu Camii

Mardin Ulu Camii, 12. yüzyıl Artuklu mimarisini en güzel örneklerindendir. Yivleme tekniği...

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN