Arama

Osmanlı'nın ilk hutbesinin okunduğu camide göçük

Osmanlı'nın ilk hutbesinin okunduğu camide göçük Osmanlı Devletinin kuruluşunun dünyaya ilan edildiği Karacaşehir Camii’nin duvarının bir bölümü restorasyon esnasında çöktü.

Osmanlı’nın ilk hutbesinin okunduğu camide göçük
Yayınlanma Tarihi: 19.3.2018 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 19.03.2018 18:00

Dursun Fakih Hazretleri tarafından ilk hutbe okunarak Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun dünyaya ilan edildiği Karacaşehir Cami duvarı restorasyon çalışması esnasında yıkıldı. Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından, Karacaşehir Camii'nde bir yıldır restorasyon çalışması yürütülüyordu. Temel güçlendirme çalışması esnasında cami duvarlarının bir bölümü pazar günü yürütülen çalışma esnasında çöktü.

Cami duvarının yıkılmasının ardından Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri alana gelerek incelemelerde bulundu. Yetkililer, temel güçlendirme esnasında çökmenin yaşandığını aktararak, "Bir yıldır onarımı devam eden bir cami. Caminin temeli yok. Temeli olmadığı için alttan güçlendirme yapmamız gerekiyordu. Temel genişletme çalışması esnasında duvar yıkıldı. Gerekli incelemeleri yaptık. Yıkılan duvar güçlendirilecek ve yeniden örülecek" denildi.Karacaşehir Muhtarı Murat Güneş ise yaşanan süreci şöyle anlattı: "2017 yılının temmuz ayında Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından camimizin restorasyon çalışması başladı. Çalışmalar başladıktan sonra caminin çatısını onardılar, minaresini onardılar. Son olarak ise caminin dış sıvalarını söktüler. Baktılar ki camide temel yok. Güçlendirme yapacağız dediler. 2-3 ay kurul kararı beklediler. Ben de vali beye durumu ilettim, sonra çalışmalar başladı. Birkaç gün önce caminin bir bölümü göçmüştü. Dün güçlendirme yapılırken yine bir göçük oldu. Madem bir çürüklük var yıkılsın yeniden yapılsın."

KARACAŞEHİR CAMİİ'NİN TARİHİ

Malazgirt Meydan Muharebesinden sonra, Ertuğrul Gazi Önderliğindeki kayı boyu Anadolu topraklarına geldi. Eskişehir civarına gelince, Karacahisar kalesine kadar ilerlediler. Kalenin doğal yapısı nedeniyle fethi zordu lakin Ertuğrul Gazi bu kaleyi fethetti.


Karacahisar Kalesi

Karacahisar Kalesi; Eskişehir'in güneybatısında, Porsuk Çayı 'nın yanındaki platonun üzerinde kurulmuş bir Bizans kalesidir.

Kalenin yakınında bulunan Karacaşehir'e Türkleri yerleştirdi. Karacaşehir'de kalabalıklaşan halk, Eskişehir'e gelip Karacaşehir'deki camide hutbe okutmak istediklerini bildirdiler. Şeyh Edebali'nin yardımı ile Osman Bey Karacaşehir'deki camide hutbe okunmasına izin verdi. Oraya kadı ve imam tayin etti (1299). Karacahisar Kalesine sahip olan Osman Bey, Bizans topraklarında ilerledi ve beyliğin sınırlarını genişletti. Osmanlılar tarafından Anadolu'da fethedilen ilk kale olma özelliğini taşıyan bu kale sayesinde Osmanlı Devletinin temeli Karacahisar Kalesinin alınması ile atılmış oldu.

Bu bölge, 1289 yılında Anadolu Selçuklu hükümdarı tarafından Osman Bey'e verildi ve Bizanslılar bölgede daha fazla tutunamayarak terk etti. Karacahisar Kalesi, Osmanlı Devleti kurulunca, Karacaşehir Köyü Camii'nde Dursun Fakih Hazretleri tarafından Osman Bey adına bir hutbe okundu ve bu hutbe ile Osmanlı Devleti'nin kuruluşu Karacaşehir Köyü Camii'nden dünyaya ilan edildi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN