Arama

’in mirasını belgeledik

Abdülhamid’in mirasını belgeledik

Sultan II. Han döneminde inşa edilen ’un 28 i düzenlenen ‘’ ile belgelendi. 172 çının katıldığı yarışmanın kazananı ise ’nda çektiği fotoğrafla İsa Cida oldu. Cida, “Abdülhamid’in yapmış olduğu bu eserlerin bir fotoğraf yarışması aracılığıyla belgelenmesi çok önemli” dedi.


Sultan II. Abdülhamid Han'ın Dersaadeti Foto Maratonu​'nda birinciliğe hak kazanan fotoğraf - İsa Cida

Sultan II. 'in vefatının 100. yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Sultan Han'ın Dersaadeti u" sonuçları belli oldu. Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür A.Ş. tarafından gerçekleştirilen etkinliğe 172 çı katılarak Abdülhamid Han döneminde yapılan 28 eserin fotoğraflarını çekti. Darülaceze'den başlayan parkur II. Mahmud türbesinde sona erdi. Sakarya'dan yarışmaya katılan İsa Cida, 'nda çektiği fotoğrafla birinci olurken Mücahit Pamukoğlu ikinci, Yusuf Yılmaz üçüncü oldu. 30 eser ise sergilenmeye hak kazandı. Dereceye girenler yarın Arşivi Daire Başkanlığı konferans salonundaki anma etkinliklerinde ödüllendirilecek. Sergi, 15 Şubat'a kadar görülebilecek.


3. Yusuf Yılmaz

ESERLERİNİ ÖĞRENDİK

Yarışmaya Sakarya'dan katılan ve Sirkeci Garı'nı fotoğraflayarak birinci olan 44 yaşındaki İsa Cida, 17 yıldır fotoğraf çekiyor. Yeni Şafak'ın haberine göre, asıl mesleği ise tarih öğretmenliği.


İsa Cida

Yüksek lisansını Osmanlı mimarisi üzerine yaptığını belirten Cida, "Foto maraton Osmanlı mimari olunca benim ilgi alanıma girdi. Çok faydalı bir yarışma oldu. Katılan fotoğrafçıların hepsi Abdülhamid'in yaptırmış olduğu eserleri tek tek öğrendiler ve fotoğrafın gücü sayesinde yapılar kalıcı hale geldi. Abdülhamid'in yapmış olduğu bu eserlerin bir fotoğraf yarışması aracılığıyla belgelenmesi çok önemli" ifadelerini kullandı.


Esra Ceceli

AMACIMIZ FARKINDALIK

İBB Kültür A.Ş. Kültür Etkinlikleri Müdürü Esra Ceceli, "Sultan II. Abdülhamid Han döneminde yapılan İstanbul'un 28 i fotoğraflandı. Sultan'ın birbirinden özel eserlerini fotoğraf sanatı yoluyla yansıtmayı, İstanbul sokaklarına, tarihi mekanlara başka bir farkındalıkla bakmalarını sağlamayı amaçladık.


2. Mücahit Pamukoğlu

Anma etkinliklerimiz yarın da devam edecek. Osmanlı hanedan üyeleri de dünyanın dört bir yanından İstanbul'a iştirak edecek" dedi.


SULTAN'IN TÜRBESİ AÇILIYOR

II. Abdülhamid'in vefatının 100. yılı dolayısıyla uzun yıllardır restorasyon çalışmasında bulunan 'teki türbesi de Cuma günü açılıyor. Sultan Abdülhamid Han'ın kabrinin yanı sıra Sultan gibi gibi önemli tarihi şahsiyetlerin kabri de aynı yede bulunuyor.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN