Arama

  • Anasayfa
  • Tarih
  • 11.500 yıllık bebek sayesinde bilinmeyen Amerika yerlisi grup keşfedildi

11.500 yıllık bebek sayesinde bilinmeyen yerlisi grup keşfedildi

11.500 yıllık bebek sayesinde bilinmeyen Amerika yerlisi grup keşfedildi

’da 11.500 yıl öncesine ait bir kız bebeğine ait kemikler bulundu. Kalıntıların incelenmesi üzerine, kıtasına yerleşen ilk insanlara dair daha önce bilinmeyen bilgilere ulaşıldı.

Orta 'daki 11.500 yıllık bir kampta bulunan bebeğin kalıntıları, daha önce bilinmeyen, genetik açıdan farklı bir yerli nüfusu ortaya çıkardı.

11.500 yıl önce 6 haftalıkken ölen bebeğin gen analizini yapan araştırmacılar, yerlilerinin ataları olabilecek, daha önce duyulmamış bir halk keşfettiklerini söyledi.

Nature'da yayımlanan araştırmanın bulguları, ilk yerlilerin 20.000 yıl önce 'dan tek bir göç dalgasıyla geldiği düşüncesini de destekliyor.

Bilim insanlarına göre, deniz seviyesinin alçak olması ile Amerika arasındaki Bering Boğazı'nda kurak bir alanın oluşmasına neden oldu. Kuzeydeki buz örtüsünün erimesi ve daha sonra geri çekilmesiyle de kara parçası yeniden sular altında kaldı.


Alaska'da yürütülen arkeolojik kazılardan bir görüntü.

GÜNDOĞUMU KIZ ÇOCUĞU

2013 yılında Upward Sun River alanında keşfedilen bebeğe yerli halkın "" anlamına gelen "Xach'itee'aanenh t'eede gay" ismi verildi.

Araştırma ekibi ise bebeğe, adını verdi.

Alaska'daki bir paleolitik kampın illüstrasyonu.

BİLİNMEYEN BİR İNSAN GRUBUNA AİT

Araştırma ekibinden Profesör , "Bunlar Alaska'da bulduğumuz en eski insan kalıntıları ama burada asıl ilginç olan, bebeğin daha önce hiç görmediğimiz bir insan grubuna ait olması." diyor.

Willersey, "Bu halkın modern Amerika yerlileriyle bağlantılı olduğu ama yine de sadece uzaktan akraba oldukları anlaşılıyor. Kısacası bebeğin ilk ve asıl Amerika yerlisi gruptan geldiğini söylemek mümkün."

Kız bebeğin 'Yeni Dünya' olarak bilinen Amerika'ya göç eden ilk yerli halklarla ilgili yeni bilgileri ışığa çıkaracağı düşünülüyor.

Bu yeni araştırma, 34.000 yıl önce Doğu Asyalılar'dan genetik olarak ayrışmaya başlayan ve yaklaşık 25.000 yıl önce de genetik ayrışmasını tamamlayan bu insanların, Siberya ile Alaska'yı birbirine bağlayan Bering kara bağlantısının oluştuğu dönemde burada yaşadığına işaret ediyor.

Son sırasında deniz seviyesinin azalması sonucu bir kara köprüsünün oluştuğu düşünülüyor.

AMERİKA'YA ULAŞAN İLK İNSANLAR NASIL YAYILDI?

USR1 isimli bebeğin kalıntılarından çıkarılan sonuçlar ayrıca, Amerika'ya ilk göç eden dalga içindekilerin nasıl farklı bölgelere yayıldığını gösteriyor.

Örneğin, USR1'in temsil ettiği Beringli atalar, buradaki göçmen toplumdan ayrışarak binlerce yıl Alaska'da yerlerinden kımıldamadan yaşadılar. BBC'nin haberine göre, göçmenlerin diğer kısmı ise buzulların arkasında, Alaska'nın güneyindeki toprakları sahiplendiler.

Bu da günümüzün ilk yerli halklarının ataları olduğu düşünülen iki genetik grubun oluşmasını sağladı.

Araştırmacılar şimdi Sibirya'nın kuzeydoğusu ile Alaska'da yeni kalıntılar keşfederek, uzun zamandır kafaları karıştıran sorulara yanıt arayabilecek.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN