Arama

  • Anasayfa
  • Tarih
  • Ayasofya 100 yıldır 4 asırlık çinileri bekliyor

100 yıldır 4 asırlık çinileri bekliyor

Ayasofya 100 yıldır 4 asırlık çinileri bekliyor

'daki Sultan Türbesi'nin kapısının iki tarafında bulunan 16. asır İznik çinilerinin yer aldığı panodaki 60 , restorasyon bahanesiyle gönderildiği Fransa'dan dönmedi. Ayasofya 100 yılı aşkın bir süredir orijinal çinileri bekliyor.

Müzesi'nin Müdürü Hayrullah Cengiz, restorasyon bahanesiyle 1890'lı yıllarda Fransız tarafından müzeden çalınarak yerine asılan sahte çinilere ilişkin, "Çiniler yerinden söküldüğünde, arkalarında Fransa Sevr'de yapıldığına ilişkin damgayı rahatlıkla görebiliyorsunuz" dedi.

Müzenin yıl içinde 1 milyon 900 bine yakın yerli ve yabancı turisti ağırladığını dile getiren Cengiz, sahte çinilere ilişkin açıklamada bulundu.


Cengiz, 'ın oğlu Sultan türbesinin kapısının iki tarafında bulunan 60 adet çiniden oluşan iki panodan birinin sahte olduğunu belirterek, " Ayasofya'da ilk yapılan türbe ve aynı zamanda 'nin en büyük mimarı olan 'ın eseridir. Mimar Sinan, hanedandan ilk defa Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu olan 'in türbesini yaparken, hanedandan son olarak da Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu Sultan II. Selim'in türbesini burada inşa ediyor." bilgisini verdi.

Türbenin sağında bulunan 60 adet hakkında değerlendirmede bulunan Cengiz, "Bu çiniler 1890'lı yıllarda, devletine dişçi olarak gelen, Fransa uyruklu Albert Dorigny tarafından restorasyonu yapılmak üzere Fransa'ya götürülüp taklidi yapılarak daha sonra buraya monte edilen çinilerdir. Hemen sol tarafından ise bunun kardeş çinileri var ve baktığınızda iki çini pano arasındaki farklı görürsünüz. Bu çiniler aslında 16. yüzyıl İznik çinilerinin en mükemmel örneklerindendir." diye konuştu.


'nın ile görüşerek çinileri Fransa'dan geri istediğinin altını çizen Cengiz, "Bu çiniler, Fransa'nın en ünlü müzesi olan 'nde seksiyonunda teşhir edilmekteydi. Yakın bir tarihte, muhtemelen gelen şikayetler üzerine kaldırıldı." ifadelerini kullandı.

"SANAT HIRSIZLIĞINI GÖSTERMEK AMACIYLA BİLGİ YAZISI ASILDI"

Hayrullah Cengiz, çinilerin kaçırılmasına ilişkin bilginin İngilizce, Fransızca ve Türkçe dilinde türbenin kapısına asıldığını kaydederek, yapılanın, "görevi kötüye kullanmak" olduğunu söyleyerek, hem bu görevi kötüye kullanmayı hem de sanat hırsızlığını tüm dünyaya göstermek amacıyla bilgi yazısının panoların önüne asıldığına dikkati çekti.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN