Arama

  • Anasayfa
  • Tarih
  • Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı cepheleri

Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı cepheleri

Genelkurmay arşivlerinden gün yüzüne çıkarılan fotoğrafların yer aldığı çalışmada Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı askerlerinin cephede çekilmiş bilinmeyen fotoğrafları yer alıyor.

Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı cepheleri
Yayınlanma Tarihi: 13.11.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 13.11.2017 11:18

Çalışmada, Mustafa Kemal'in Trablusgarp Savaşı sırasında Türk subayları ve Libyalı Müslümanlarla çekilmiş fotoğrafları da bulunuyor.

Genelkurmay Başkanlığı Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı tarafından basılan "1. Dünya Savaşı'nda Osmanlı Cepheleri" başlıklı kitapta, Türk askerinin 1. Dünya Savaşı'nda çekilen bilinmeyen fotoğrafları yer aldı. 390 sayfalık çalışmada, 1. Dünya Savaşı'nın başlangıcından sonuna kadar olan dönemde Türk askerinin mücadele verdiği cephelerde yaşananlar çarpıcı şekilde ortaya konuluyor. Kitapta, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Dairesi Başkanlığı (ATASE) ile Harbiye Askeri Müzesi arşivlerinde yer alan fotoğraflar bulunuyor.

YETİM ÇOCUKLAR

Eserdeki dikkat çeken fotoğraflar arasında Kafkas cephesinde yetim kalan ve General Kazım Karabekir tarafından koruma altına alınan çocukların fotoğrafları da bulunuyor. Mustafa Kemal Paşa'nın Anafartalar'da cepheyi ziyarete gelen Arap İlim Heyeti ile çekilen fotoğrafı ve Kireçtepe Anıtı önündeki fotoğraf karesi kitapta ilk kez ortaya çıkartılan arşiv dokümanlarından. Atatürk'ün, 1911 yılında Binbaşı rütbesiyle Derne Komutanı olarak Libya çöllerinde görev yaptığı sırada emir subayı Murat Efendi ve arkadaşı Fuat Bulca aile çekilen siyah-beyaz fotoğrafları da dikkat çeken kareler arasında bulunuyor.

'KÜÇÜK BOMBACI'

Kitaptaki en çarpıcı fotoğrafı ise Çanakkale Cephesi'nde görev yapan çocuk asker Onbaşı Ali Reşat'ın görüntüsü oluşturuyor. O dönem Osmanlı askerleri arasında küçük bombacı olarak nam salan Onbaşı Ali Reşat'ın Alman Dergisi'nde yayınlanan foto çizimi de "1.Dünya Savaşı'nda Osmanlı Cepheleri" başlıklı çalışmanın görselleri arasında yer alıyor. Çocuk yaştaki Onbaşı Ali Reşat'ın cephede Vatan müdafaasına katılması dönemin zorluklarını anlatmaya yetiyor.

MİNNETLE...

Çanakkale, Irak-İran, Filistin, Yemen, Libya, Galiçya, Makedonya ve Romanya Cepheleri'ndeki kahramanlık ve dramların aktarıldığı kitabın önsözünde ise ATASE Daire Başkanı Tuğgeneral Necdet Tuna'nın, "Türk Ordusu geniş bir coğrafyada savaşmak zorunda kalmış ve bu savaş süresince de binlerce evladını şehit vermiştir. Bizler o kahraman neslin torunları olarak vatan savunmasında canlarını gözlerini kırpmadan veren, Türk tarihinin altın sayfalarında yerlerini alan vatan evlatlarını bir kez daha saygı, sevgi, rahmet ve minnetle anıyoruz" ifadeleri yer alıyor. (Milliyet)

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN