Arama

  • Anasayfa
  • Tarih
  • Sultan Abdülhamid’in arşivinden kutsal topraklar

Sultan ’in arşivinden kutsal topraklar

Yayınlanma Tarihi: 27.10.2017 00:00 Güncelleme Tarihi: 17.01.2018 15:58
Sultan Abdülhamid’in arşivinden kutsal topraklar

Sultan Han, fotoğrafın icadına büyük önem vermiş ve bu alandaki gelişmelerle yakından ilgilenmişti. Devrini aşan bir şahsiyet olan Abdülhamid, üç kıtaya uzanan ve tüm dünya coğrafyaları için belge niteliği taşıyan, dünyanın en büyük arşivine sahipti. Abdülhamid’in albümlerinden, ’ın en olan ve ’nin 1870-1890 arası yıllara ait fotoğraflarını siz değerli okuyucuları ile buluşturuyoruz.

Sultan II. , dönemin koşulları nedeniyle 'ndan pek çıkmamasına rağmen dünyayı yakından takip eder, bilimsel ve teknolojik gelişmelere büyük ilgi gösterirdi.

'nun en zor zamanlarında tahtta kalan Abdülhamid'in ilgi alanlarından biri ise, fotoğrafa olan merakıydı.

Her şeyden haberdar olmak isteyen , bir kısmını ordu bünyesindeki subaylar arasından yetiştirdiği fotoğrafçıları aracılığıyla, hem İmparatorluğu'nda, hem de dünyanın farklı coğrafyalarında olup bitenleri izlemişti.

"" ya da "" olarak bilinen ve dünyanın en büyük arşivi olarak kabul edilen 35 bin parçalık albümler, Abdülhamid'in bu ilgisi ve merakının ürünü. Bu değerli koleksiyon, başta İstanbul olmak üzere, tüm Osmanlı coğrafyası ve dünya ülkeleri için bir belge niteliği taşıyor.

Albümlerdeki fotoğrafların bir kısmı, dönemin önde gelen fotoğrafçılarına saray tarafından sipariş edilerek çekildi; bir kısmı ise, Abdülhamid'in fotoğrafa olan ilgisini bilen farklı ülkelerdeki profesyonellerden hediye olarak gönderildi. Abdülhamid'e fotoğraf gönderen sanatçılar, aynı zamanda fotoğraf sanatı tarihinin ilkleri olarak tanınıyor.

Abdülhamid'in albümlerinden, 'ın en olan ve 'nin 1870-1890 arası yıllara ait fotoğrafları:


Müslümanlar için en kutsal mekân olan Kâbe, Mekke (1870-1890)


Mekke'nin genel manzarası (1870-1890)


Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (sav) şehri olarak adlandırılan Medine (1870-1890)


Hz. Muhammed'in (sav) aile üyeleri ve ashabının defnedildiği yer Cennet-ül Baki, Mekke (1870-1890)

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN