Arama

Endonezya’da Osmanlı ruhu

Endonezya'nın Açe eyaletinin başkenti Banda Açe'deki Osmanlı Mezarlığı'nın (Selahaddin Mezarlığı) bakımını ve bekçiliğini yapan Azimah Abdülaziz, Osmanlı Padişahı II. Selim tarafından gönderilen belgeleri özenle saklıyor.

Endonezya’da Osmanlı ruhu
Yayınlanma Tarihi: 14.9.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 14.09.2017 16:53

Portekizlilerin Açe Sultanlığı'na saldırması üzerine II. Selim'den istenen yardım neticesinde yerleşim sağlanan başkentte, padişah tarafından gönderilen Osmanlı hatırası belgelerin bir kısmı da mevcudiyetini koruyor.

Türk askerlerinin yardımı sonucunda Portekizlileri yenen Osmanlı ordusunun bir kısmı, kendilerine tahsis edilen Bitai köyüne yerleşti. Türk askerleri burada Açe halkına askeri eğitim vermek amacıyla akademi kurdu. Akademide top dökmeyi öğreten ve savaş eğitimi veren Türk askerleri ayrıca ordu kurulmasını da sağladı.

Endonezya'nın Açe eyaletinin başkenti Banda Açe'deki Osmanlı Mezarlığı'nın (Selahaddin Mezarlığı) bakımını ve bekçiliğini yapan Azimah Abdülaziz, Osmanlı Padişahı II. Selim tarafından gönderilen Türklere ait tarihi belgelerle malzemelerin, 2004'te meydana gelen deprem ve ardından yaşanan tsunami felaketinde büyük zarar gördüğünü anlattı. Büyük bölümü kaybolan belgelerden kalanları ise özenle sakladığını belirtti.

OSMANLI KOMUTAN VE ASKERLERİNE AİT MEZARLAR

Tsunami felaketi sırasında tamamen yıkılan, Osmanlı komutanlarına, askerlerine ait mezarların Türk Kızılayı tarafından restore edildiğini aktaran Abdülaziz, "Osmanlı padişahından buradaki askerlere gelen, bazıları ise gemide bulunan evrakın büyük bölümü tsunamide yok oldu. Elimizde kalan az sayıdaki tarihi belge ve malzemeleri özel bir yerde saklıyoruz" dedi.

Tarihi belgelerin kopyasını mezarlıkta bulunan müzede sergilediklerini dile getiren Abdülaziz, "Belge ve malzemelerin orijinali, olası bir deprem veya tsunamide zarar görmesin diye özel bir yerde tutuluyor. Bunları görev yaptığımız sürece saklayacağız. Bizden sonra mezarlıkta görev alacak çocuklarımıza, onların da çocuklarına bırakmasını arzuluyoruz" ifadesini kullandı.

EVLERİN GİRİŞİNDE AY YILDIZLI BAYRAKLAR BULUNUYOR

Abdülaziz, Açe'de Türk köyü olarak bilinen Bitai'de evlerin girişinde ay yıldızlı bayraklar bulunduğuna dikkati çekerek eşi ve çocuklarıyla mezarlığın bekçiliğini yapmayı sürdüreceklerini, köy halkının da kendilerine bu görev için belirli bir ücret ödediğini kaydetti.

Dünyada sömürgecilik hareketlerinin başlamasıyla Portekizliler, 1560'ta Hint Okyanusu'nun kıyısında bulunan Sumatra Adası'ndaki Açe Sultanlığı'na saldırmaya başladı.

OSMANLI MEZARLIĞI'NDA TOPRAĞA VERİLDİ

Açe Sultanı, Osmanlı Padişahı II. Selim'den yardım talebinde bulundu. Bunun üzerine 600 kişiden oluşan deniz gücü, Açe'ye gönderildi. Portekizlileri yenen Osmanlı ordusundan bazıları, kendilerine tahsis edilen Bitai köyüne yerleşti. Türk askerleri burada, Açe halkına askeri eğitim vermek amacıyla akademi kurdu. Akademide Açelilere top dökmeyi öğreten ve savaş eğitimi veren Türk askerleri ayrıca ordu kurulmasını da sağladı. Açe'de kalan askerlerden bazıları yerli halkla da evlendi.

Savaş ve çeşitli nedenlerle hayatını kaybeden Türk askerleri, oluşturulan Osmanlı Mezarlığı'nda toprağa verildi. Mezarlığın bakımını ise yine bir Türk askeri üstlendi.

Bir süre sonra hayatını kaybeden askerin oğlundan sonra mezarlığın bakımını, bugün aynı aileden olan Azimah Abdülaziz sürdürüyor.

Abdülaziz, "Bu mezarların bakımını yapmak ve atalarımızın bu bölgede yaptığı yardımları insanlara anlatarak, Osmanlı ruhunu yaşatmak bir Osmanlı torunu olarak boynumuzun borcu" şeklinde minnetini ifade etti.

HASAR GÖREN MEZARLARI TÜRK KIZILAYI ONARDI

Abdülaziz, 2004 yılında yaklaşık 250 bin kişinin öldüğü tsunami felaketi nedeniyle büyük hasar gören mezarlığın, Türk Kızılayı'nın yardımıyla onarıldığı belirterek, "Tsunamiden önce Açe Sultanlığı'na yardım için gelen Osmanlı, Filistin ve diğer Müslüman askerlerin bilgilerinin olduğu belgeler tsunamiyle kayboldu. Mezarlık tamamen hasar gördü. İsim ve yazıların olduğu mezar taşları tsunami sularına kapıldı. Ama Kızılay buraya gelerek, mezarlıkların onarımını yaptı. Yaptıkları yardımdan dolayı Türk hükümeti ve Türk Kızılayı'na minnettarım" dedi.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN