Arama

  • Anasayfa
  • Spor
  • 2. Etnospor Kültür Festivali'nin açılışı gerçekleşti

2. Etnospor Kültür Festivali'nin açılışı gerçekleşti

2. Etnospor Kültür Festivali’nin açılışı gerçekleşti
Yayınlanma Tarihi: 11.5.2017 18:49:00

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, festivalin açılış kurdelesini ana çadırın önünde kesti.

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen ve Anadolu Ajansının (AA) global iletişim ortağı olduğu Etnospor Kültür Festivali’nin ikincisi, keyifli aktivitelerle sürüyor.


Festivale gelen vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Erdoğan ile Kılıç, ardından ana çadıra gelerek açılış kurdelesini kesti."Ok Yaydan Çıkıyor" sloganıyla Yenikapı Etkinlik Alanı’nda 4 gün sürecek festivalde Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, açılış törenin ardından alandaki çadırları gezdi. Erdoğan ile Kılıç’ın, çadırların bir tanesinde önlük giyerek yemek pişirmeleri renkli görüntülere sahne oldu.


Festivalde atlı gösteriler gibi pek çok aktivite gerçekleştiriliyor


Türk dünyası, Orta Asya ve Anadolu’ya özgü şenliklerin düzenlendiği festivalde geleneksel Türk sporlarının yanı sıra oba yaşamı, kılıç kalkan gösterileri ve atlı gösteriler gibi pek çok aktivite gerçekleştiriliyor.

Festival alanında yöresel çadırlar kurulurken, vatandaşlar bu çadırları ziyaret ederek Türk geleneklerine ait el sanatlarını görme ve yemeklerinden tatma fırsatı buluyor.

Organizasyonda geleneksel sporlardan aba güreşi, şalvar güreşi, kuşak güreşi, mas güreşi, yağlı güreş, atlı okçuluk, atlı cirit, kökbörü, aşık oyunu, mangala, geleneksel yaya okçuluğu olmak üzere toplam 11 branşta mücadeleler yapılacak.

Yağlı güreşlerde ise 45’i başpehlivan olmak üzere toplam 295 sporcu ter dökecek.

Festival, 14 Mayıs Pazar günü sona erecek.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN