Arama

  • Anasayfa
  • Sağlık
  • Sarımsak yutmak neye yarar? Sarımsak antibakteriyel midir?

Sarımsak yutmak neye yarar? Sarımsak antibakteriyel midir?

Sarımsak, geçmiş çağlardan bu yana sağlığa olan faydalarıyla bilinen ve gerek sağlığın geliştirilmesi gerekse lezzet amaçlı olarak sıklıkla kullanılan besinlerden bir tanesidir. Halk arasında doğal antibiyotik olarak da adlandırılan sarımsağın sağlık üzerindeki olumlu etkileri oldukça fazladır. Peki, sarımsak yutmanın faydaları neler? Sarımsak yutmak neye iyi gelir? Sarımsak yutmak zararlı mıdır? Sarımsak yutmak tansiyonu dengeler mi? Sarımsak yutmak gribe iyi gelir mi? Sarımsağın faydaları ve zararları neler? Sarımsak antibakteriyel midir? Çiğ sarımsağın faydaları...

Sarımsak yutmak neye yarar? Sarımsak antibakteriyel midir?
Yayınlanma Tarihi: 29.3.2020 19:29:44 Güncelleme Tarihi: 29.03.2020 19:29

Sarımsak, geçmiş çağlardan bu yana sağlığa olan faydalarıyla bilinen ve gerek sağlığın geliştirilmesi gerekse lezzet amaçlı olarak sıklıkla kullanılan besinlerden bir tanesidir. Halk arasında doğal antibiyotik olarak da adlandırılan sarımsağın sağlık üzerindeki olumlu etkileri oldukça fazladır. Peki, sarımsak yutmanın faydaları neler? Sarımsak yutmak neye iyi gelir? Sarımsak yutmak zararlı mıdır? Sarımsak yutmak tansiyonu dengeler mi? Sarımsak yutmak gribe iyi gelir mi? Sarımsağın faydaları ve zararları neler?

SARIMSAĞIN ÖZELLİKLERİ

Güçlü bir antibiyotik olan sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirir.
Kalp krizi ve felç geçirmeye neden olabilecek damar tıkanıklıklarını önler.
Kolesterol düzeyini düşürür.
Yüksek tansiyonu düşürür.
Kalp kaslarını güçlendirir.
Diş ağrısına iyi gelir.
Mantar tedavisine iyi gelir.
Vücutta oluşan yara ve çıbanları yok eder.

SARIMSAĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Güçlü bir antibiyoktik olan sarımsak enfeksiyonlara karşı savaşarak bağışıklık sistemini güçlendirir.
Kalp dostu olan sarımsak, kan dolaşımını hızlandırarak kalp krizi ve felç geçirmeye neden olabilecek damar tıkanıklıklarının önüne geçer.
Kansere yakalanma riskini azaltır.
Pankreas ve kolon kanserini önleyici özelliği vardır. Kanserli hücrelerin gelişimini yavaşlatır.
Alzheimer hastalığına iyi gelir.
Kan şekeri seviyesini düşürür.
Atardamar kireçlenmesinin önüne geçer.
Kandaki kolesterol düzeyini düşürür.
Yüksek tansiyonu düşürür.
Bağırsak kurtları ve vücutta bulunan diğer parazitleri öldürür.
Akciğer, karaciğer, safra kesesi ve kalp gibi önemli organları güçlendirir.
İdrar söktürücü özelliği vardır.
Kalbi besleyen kroner damarları genişletir.
Kalp adelelerini güçlendirir.
Kabızlığı önler.
Diş ağrısına iyi gelir.
Saç tedavisinde de kullanılan sarımsak saç dökülmesini yavaşlatır.
Vücudu sivri sinek ve haşerelerden korur.
Ateş ve tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir.
Mantar tedavisine yardımcı olur.
Kulak iltihaplanmasını giderir.
Mide ve bağırsaklarda oluşan enfeksiyonları öldürerek dezenfekte eder.
Safra salgısının salınımını arttırır.
İdrar yolları ve böbreklerde taş oluşumunun önüne geçer.
Balgam, idrar, safra ve gaz söktürücü özelliktedir.

SARIMSAK YUTMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Sarımsağı çiğ halde yutmak, yağının mikroorganizmalar üzerinde etki göstererek antibiyotik özelliğinin ortaya çıkmasını sağlar. Sarımsağın bu antiseptik işlevi, grip ve nezle gibi soğuk havaya bağlı olarak meydana gelen hastalıkların önüne geçer. Bununla birlikte astım, romatizma ve eklem enfeksiyonların gibi problemler dolayısıyla varlık gösteren semptomların etkisi de sarımsak sayesinde azaltılabilir. Ses kısıklığı, öksürük gibi problemler bu semptomların başlıcasıdır.

Sarımsak, vücuda girdikten sonra terletici etki göstererek ateşin düşmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirip hücrelerin korunmasını sağladığına dair bulgularından söz etmenin mümkün olduğu sarımsağın bu etkileri, HIV virüsü ve menenjite karşı vücudun gösterdiği mücadeleyi destekler. Ayrıca kardiyovasküler sistemde meydana gelmesi muhtemel hastalıklar da sarımsağın kolesterolü ve trigliserit oranını düzenleyici etkisi sayesinde önlenebilir.

Sarımsak, trombositlerin damarların içerisinde pıhtılaşmasını önler. Bu açıdan sarımsağın damar tıkanıklıklarını önleme konusunda önemli bir yardımcı olduğu söylenebilir. Ayrıca kan şekerini de dengeleyen sarımsak, tansiyon düşürücü bir doğal kaynak olarak bilinir.

Vücudun içerisinde bulunan antioksidanların sayısının çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olan serbest radikallerin sayısından az olması oksidatif stres olarak açıklanır. Oksidatif stresin artması halinde damarların çeperinde plak oluşumlarına rastlanabilir ya da halihazırda varlık gösteren plakların hacminde büyüme söz konusu olabilir. Sarımsağın içeriğinde yer alan sülfür, oksidatifin stresin azalmasını sağlarken serbest radikallerin sebep olduğu tahrip edici etkilere karşı damarlarda koruma sağlar.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN