Arama

  • Anasayfa
  • Sağlık
  • Corona virüs belirtisi olan göz hastalığı konjonktivit... Konjonktivit ne demek?

Corona virüs belirtisi olan göz hastalığı konjonktivit... Konjonktivit ne demek?

Corona virüs belirtisi olan göz hastalığı merak edilen konulardan biri. Corona virüsün yeni belirtilerinden birinin de konjonktivit olduğu söylendi. Konjonktivit, halk arasında kırmızı göz hastalığı olarak biliniyor. Konjoktivit, göz kapaklarının içini ve gözlerin beyaz kısmını kaplayan zar olarak bilinen konjonktivanın iltihaplanması ile oluşuyor. ABD’li doktorlar, konjonktivit ile ilgili öksürük, yüksek ateş, nefes darlığı gibi semptomların yanında corona virüs belirtisi olabileceğini belirtti. Peki, konjonktivit nedir? Konjonktivit corona virüs belirtisi mi? Konjonktivit ne demek? Corona virüs belirtisi olan göz hastalığı konjonktivit…

Corona virüs belirtisi olan göz hastalığı konjonktivit... Konjonktivit ne demek?
Yayınlanma Tarihi: 29.3.2020 19:42:21 Güncelleme Tarihi: 30.03.2020 09:37

KONJONKTİVİT NEDİR?

Konjonktivit nedir sorusu pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Halk arasında kırmızı göz hastalığı olarak da bilinen konjonktivit, göz akını örten şeffaf dokunun ve göz kapaklarının içinin iltihaplanmasıdır.

Bu durum da göz içinde kanlanmaya yol açar. Göz kapaklarının içini ve gözlerin beyaz kısmını (sklera) kaplayan zara konjonktiva adı verilir. Konjonktivit, ismini buradan alır.

CORONA VİRÜS BELİRTİSİ OLAN GÖZ HASTALIĞI

Corona virüs belirtisi olan göz hastalığı olan konjonktivit merak edilen konulardan biri. Corona virüsün belirtileri arasına eklenen konjonktivit, yaygın olarak kırmızı göz hastalığı olarak biliniyor.

Konjonktivit, yaygın olarak bir enfeksiyon veya bazen alerjik bir reaksiyon sonucu oluşur. Göz gribi (veya nezlesi), olarak da bilinir. Göz kapağının içini kaplayan bir astar olan konjonktiva içerisinde oluşan enfeksiyondur. Bu enfeksiyona bakteri, virüs veya alerji neden olabilir.

KONJONKTİVİT TANISI NASIL KONUR?

Çin'deki 30 hastaneden toplanan verilerin yer aldığı bir başka çalışmaya da dikkat çeken ABD'li doktorlar, 1099 corona virüs hastasının 19'unda konjonktivit tespit edildiğini belirtti.

Sadece Kovid-19'un, göz hastalığının nedeni sayılamayacağını hatırlatan ABD'li doktorlar, konjonktivit tanısı konan bir kişinin corona virüsle enfekte olduğundan şüphe edebilecek ilk kişilerin göz doktorları olduğunu kaydetti.

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ

Kuru öksürük: Virüs alt ve üst solunum yollarını etkilediği için en sık görülen belirti.

Yüksek ateş: Virüsün yol açtığı tahribatlar ve vücuda verdiği zarar nedeniyle aynı şekilde kuru öksürük gibi en sık görülen bir diğer belirti yüksek ateş.

Boğaz ağrısı: Yüksek ateş ve kuru öksürüğe oranla daha az görülse de solunum yollarına bulaşan virüsler bulaştığı bölgede ağrıya neden oluyor. Boğaz ağrısı da bu hastalığın belirtileri arasında gösterilebilir.

Nefes darlığı: Hastalığın ölümcül sonuçlar doğurmasındaki en büyük etkenlerden biri de oluşturduğu nefes darlığı. Özellikle solunum problemi olan hastalar, virüs nedeniyle artan nefes darlığına bağlı olarak yaşamlarını yitirebiliyor.

Yorgunluk: Virüsün vücutta oluşturduğu genel tablo nedeniyle hasta kendisini yorgun hissedebilir, kas ve eklem ağrıları yaşayabilir.

Baş ağrısı: Üst solunum yollarına etki eden virüsün nefes darlığı, boğaz ağrısı ve diğer belirtiler nedeniyle oluşturduğu etki dönem dönem baş ağrısıyla da baş gösterebiliyor.

Nezle ve ishal: Virüsün en az görülen belirtileri ise nezle ve ishal. Bu belirtiler çok az sayıda hastada ortaya çıkıyor.

CORONA VİRÜS NASIL BELLİ OLUR?

Şu aşamada hastanın eğer yurt dışı teması mevcut ise ya da yurt dışından gelen herhangi bir kişiyle temas halindeyse yukarıdaki belirtileri gördüğü takdirde SABİM ALO 184 üzerinden bilgi almalı. Buradan yapılacak olan yönlendirmeye göre hastalar en yakın Sağlık merkezine ya da yönlendirme yapılan kuruluşa müracaat etmeli.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN