Arama

Azitromisin nedir? Azitromisin ne işe yarar?

Azitromisin nedir? Azitromisin ne işe yarar?

virüsü salgını ile ilgili ’dan gelen son dakika haberi, tedavi çalışmaları için umut oldu. Fransa’da, hidroksiklorokin ile azitromisin karışımının salgına yakalanan hastaların tedavi sürecini 6 güne indirdiği görüldü. Peki, Azitromisin nedir, ne işe yarar? Fransa’da Corona virüsü tedavisinde kullanılan azitromisin semptomları iyileştiriyor mu?

Protein sentezi inhibitor makrolid grubu bir antibiyotik olan azitromisin, virüsü tedavisinde ne kadar etkili? 'da gerçekleştirilen bilimsel çalışmaların ardından azitromisin ile ilgili detaylar merak edilmeye başlandı. Genellikle orta kulak enfeksiyonları, stres boğaz, pnömoni, gezgin ishal ve bazı bağırsak enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan azitromisin Corona virüsü ilacı olarak kullanılabilir mı?

Fransız hükümeti tarafından yürütülen bir çalışmaya göre sıtma ilacı hidroksiklorokin () ile azitromisinin Kovid-19 hastalarının tedavisinde etkili olduğu onaylandı.

International Journal of Antimicrobial Agents'ta yayımlanan çalışmaya göre, bu kombinasyonla yapılan tedavi, 36 Kovid-19 hastasında önemli ve umut verici sonuçlar verdi.

Philippe yönetiminde yürütülen çalışma, HCQ ve azitromisin kombinasyonunu alan hastaların tamamının test sonuçlarının negatif çıktığını ve 6 günlük tedaviyle virüsten iyileştiğini gösterdi. Çalışma ekibi "Bakteriyel süperenfeksiyonu önlemek amacıyla, hidroksiklorokin ile tedavi edilen hastalardan altısı, günlük elektrokardiyogram kontrolünde, ilk gün 500 mg, sonraki 4 gün 250'şer gram olmak üzere azitromisin aldı." dedi.

6 GÜNDE İYİLEŞTİLER

Son zamanlarda kamuya açıklanan bir çalışmada Gautreta ve araştırmacılardan oluşan ekibi, Mart'ın başından ortasına dek 20 hastayı bir hastanede günlük 600 mg hidroksiklorokin ile tedavi etti. Koronavirüs hastalarına, hastaların semptomlarına göre, HCQ ve bakterilerle savaşana bir antibiyotik olan ve solunum yolu, cilt, kulak, göz ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gibi bakterilerin neden olduğu pek çok farklı enfeksiyonun tedavisinde kullanılan azitromisin verildi.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN