Arama

  • Anasayfa
  • Sağlık
  • 'Türkiye'nin sayılı organ nakli merkezleri arasında yer alıyoruz'

''nin sayılı merkezleri arasında yer alıyoruz'

Yayınlanma Tarihi: 23.10.2019 11:07 Güncelleme Tarihi: 23.10.2019 11:06
'Türkiye'nin sayılı organ nakli merkezleri arasında yer alıyoruz'

(NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi, 350 böbrek, 100 karaciğer, 500 kornea ve 60 kemik iliği nakliyle, bu alanda 'nin önde gelen merkezleri arasında bulunuyor.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi, 350 böbrek, 100 karaciğer, 500 kornea ve 60 kemik iliği nakliyle, bu alanda 'nin önde gelen merkezleri arasında bulunuyor.

Hastane bünyesinde kurulan özel ekip, , Karaman, ve gibi yakın illerde beyin ölümü gerçekleşen hastaların organlarını başarılı bir şekilde alarak nakillerini yapıyor.

Hastanenin başhekimi ve Uygulama ve Müdürü Prof. Dr. Tevfik Küçükkartallar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, organ nakli çalışmalarına, 2002'de gerçekleştirdikleri böbrek nakliyle başladıklarını, 2012'deki karaciğer nakliyle de Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin kurulduğunu söyledi.

ÇEVRE İLLERDEN DE HASTALAR GELİYOR

Bölgedeki en kapsamlı organ nakli merkezinin Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde olduğunu dile getiren Küçükkartallar, şöyle konuştu:

"Hastanemizde böbrek, karaciğer, kornea ve kemik iliği gibi birçok nakli yapabiliyoruz. Hem canlıdan hem de kadavradan nakil olmak üzere bin civarında nakil gerçekleştirdik. Bu kapsamda 350 böbrek, 100 karaciğer, 500 civarında kornea ve 60 kemik iliği nakli yaptık. Bunun yanında kornea naklinde de Türkiye'de ilk sıralarda yer almaktayız. Hastanemiz bu anlamda Türkiye'nin sayılı organ nakli merkezleri arasında yer alıyor. Yalnızca 'dan değil, Antalya, Karaman, Burdur, Isparta, , hatta gibi çevre illerden hastalar buraya geliyor."

"KONYA VE CİVARINDA ORGAN NAKLİ BEKLEYEN YÜZLERCE HASTA VAR"

Küçükkartallar, Konya ve çevresinde güzel işler başardıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"İlk karaciğer naklimizi 'den gelen bir hastamıza yapmıştık. Nakil sayımızı yeterli görmüyoruz ve bu sayıyı giderek artırmayı hedefliyoruz çünkü Konya ve civarında organ nakli bekleyen yüzlerce hasta var. Ekibimizi güçlendirerek bu alanda çaba göstermeye devam edeceğiz. Türkiye'deki organ nakli merkezlerinin, hastaların ihtiyacını karşılayamadığını görüyoruz. Bu merkezlerin sayısının da artması gerekiyor. Yine insanların organ nakli konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Tüm toplumun bu konuda daha duyarlı olmasını bekliyoruz."

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN