Arama

'Sultan 2. 'in 'u' başlıklı sergi Üsküdar'da açıldı

Yayınlanma Tarihi: 19.02.2020 11:29 Güncelleme Tarihi: 19.02.2020 11:29
'Sultan 2. Abdülhamid'in İstanbul'u' başlıklı sergi Üsküdar'da açıldı

K.'nin "Sultan 2. 'in 'u" başlıklı sergisi, ve 'nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Ressam Bünyamin K.'nin 2. Abdülhamid devrindeki 'u resmettiği sulu boya çalışmalarının yer aldığı ve 'nde serginin açılışına sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Sergiye ilişkin bilgi veren K., İstanbul'un her yüzyılda değişime uğradığını belirterek, "Bundan 100 sene önce de bir İstanbul vardı. O İstanbul'un nasıl olduğunu göstermek istedim. Bunun için de 2. 'in yaklaşık 8 bin fotoğraftan oluşan arşivinden 12 İstanbul fotoğrafını seçtim." dedi.

Bünyamin K., sergilenen resimleri 6 ayda hazırladığını ifade ederek, bir eserinin de 'nın bahçesindeki Abdülhamid portresi olduğunu söyledi.


Ressamlar için hayalini çizmenin fotoğraf çizmekten daha zor olduğuna dikkati çeken Bünyamin K., şunları kaydetti:

"Çünkü o mekandaki bütün planları oluşturmak ve resmin içine hikayeni koymak zorundasın. Bu çok daha zordur. Diğerinde de renkler, lekeler size ait olsa da hayalden yapmak kadar zor olmuyor. Sulu boyayı öteden beri hep seviyorum, sulu boya tekniğiyle eserler üretiyorum daha çok. Sulu boyanın saydamlığı sanırım beni çok çekiyor. Sulu boya ressamı olarak anılmayı da tercih ediyorum.

2. Abdülhamid'in İstanbul'undan sonra bir de bizim İstanbul'umuzu yapmak istiyorum. Bizim İstanbul'umuzda biraz kargaşa var. Göğe baktığımızda martıların yerine vinçlerin kuyruklarını görüyoruz. Bütün bunları kullanacağım, ironinin hakim olduğu bir çalışmanın birkaç eskizini yaptım."

12 eserin yer aldığı sergi, 27 Şubat'a kadar ziyaret edilebilecek.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN