Arama

Fatih'in otağını kurduğu cazibe merkezi olacak

Yayınlanma Tarihi: 21.12.2019 09:49 Güncelleme Tarihi: 21.12.2019 09:49
Fatih'in otağını kurduğu Hünkar Çayırı cazibe merkezi olacak

Büyükşehir Belediye Başkanı , 'in otağını kurduğu Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki tarihi bölgesinin cazibe merkezi olacağını bildirdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Fatih Sultan Mehmet'in 27 Nisan 1481'de çıktığı sefer sırasında ordusuyla mola verdiği ve otağını kurdurduğu alan olan Hünkar Çayırı'nda incelemede bulundu.

'nda, hayata geçirilecek projenin detayları hakkında bilgi alan Büyükakın, "'daki Panorama 1453'e benzer bir yapıyı kentimize kazandıracağız. İstanbul'u fetheden Han'ın otağını canlandıran bir kısım da orada olacak." ifadesini kullandı.

Panorama 1453'e benzer bir yapının bu alana kazandırılmasının yanında, geri kalan kısmın rekreasyon alanı olarak tasarlanacağını vurgulayan Büyükakın, şunları kaydetti:

"200 dönümün tamamı şu anda elindedir. Gebze Belediyesi arazinin devrini de aldı. Hemen aşağısında Marmaray istasyonu da var. Orası muhteşem bir cazibe noktası olacak. Şu anda İstanbul'daki Miniatürk'ü yapan projecilerle çalışıyoruz. Hünkar Çayırı için çok güzel bir proje hazırlanıyor. Projemiz tamamlanır tamamlanmaz da hızlı bir şekilde sahaya gireceğiz. Bu alan başta bölgemiz ve kentimizin yanı sıra için de cazibe alanı olacak."

Büyükakın, projenin her safhasıyla yakından ilgileneceğini, çalışmanın 'ye çok büyük değer katacağını kaydetti.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN