Arama

Film yapımcılarının yeni çekim merkezi: Zazadin Hanı

Anadolu Selçuklu Devleti tarafından Konya'da inşa edilen en büyük kervansaray Zazadin Hanı, dönemin özelliklerini yansıtan yapısıyla film çekimlerinde kullanılıyor.

Film yapımcılarının yeni çekim merkezi: Zazadin Hanı
Yayınlanma Tarihi: 19.8.2019 11:13:17 Güncelleme Tarihi: 19.08.2019 11:13

Aksaray-Konya kara yolu yakınlarında bulunan Zazadin Hanı, Selçuklu döneminin önemli ticaret merkezleri arasında gösteriliyor.

Mescidi, özel odaları, hamamı, ambarı, deposu, ahırları ve geniş avlusuyla ihtişamlı şekilde ayakta duran han, tarihi film çeken birçok yapımcının gözde mekanları arasında yer alıyor.

Film yapımcısı Tamer Yiğit, AA muhabirine, hanın birçok film yapımcısı tarafından tercih edilen mekanlar arasında olduğunu söyledi.

Konya'nın sinema yapımcıları açısından doğal bir plato olduğunu dile getiren Yiğit, Selçuklu'ya başkentlik yapmış kentteki hanın çevresinde başka yapıların bulunmamasını da çekim sırasında açının bozulmaması adına avantaj olarak gördüklerini dile getirdi.

"TARİHİ FİLM ÇEKMEK İSTİYORSANIZ KONYA BUNUN ÜSLERİNDEN BİRİ"

"Sinemacılar açısından bakacak olursak Konya'da çok kısa mesafede çok farklı mekanlara ulaşabiliyorsunuz." diyen Yiğit, şöyle devam etti:

"Tarihi film çekmek istiyorsanız zaten Konya bunun üslerinden biridir. Konya'nın tarihi yapıları doğal bir film üssü özelliği taşıyor. Bunlardan biri de Anadolu'nun en büyük kervansaraylarından Zazadin Hanı'dır. Bu hanı yıllardır tüm yapımlarımızda kullanıyoruz. Geçtiğimiz yıl TRT'de yayınlanan ve Türkiye'nin en önemli belgesel projelerinden biri olan 13 bölümlük 'Kervan'ı bu handa çektik. Geçtiğimiz haftalarda 'İhtiyarlar Taburu' isimli uzun metrajlı filmimize yine bu han ev sahipliği yaptı. Geçen yıl vizyona giren 'Direniş Karatay' filminin çekimleri de burada yapıldı."

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN