Arama

Tuz mağarasında sinema keyfi

Yayınlanma Tarihi: 07.07.2019 17:11 Güncelleme Tarihi: 07.07.2019 17:11
Tuz mağarasında sinema keyfi

'ın Tuzluca ilçesinde "" kapsamında düzenlenen etkinlikte vatandaşlar, yerin metrelerce altındaki tuz mağarasında "beyaz perde" heyecanını yaşadı.

Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde düzenlenen "Gurbetten Sılaya Kültür Festivali" kapsamında, yerin metrelerce altındaki tuz mağarasında sinema gösterimi yapıldı.

Tuzluca Belediyesince bu yıl 3'üncüsü gerçekleştirilen festivalde, ilçe halkı yer altındaki tuz mağarasında sinema keyfini yaşadı.

İlçe halkı, Sinema Genel Müdürlüğü yetkililerince tuz dağındaki mağaranın duvarına yerleştirilen beyaz perdede "" filmini izledi. Gösterime, çocuk, genç, yaşlı her kesimden vatandaş ilgi gösterdi.

Tuzluca Belediye Başkanı Ahmet Sait Sadrettin Türkan, yaptığı açıklamada, ilçelerinde yer altındaki tuz mağarasında dünyada bir ilki hayata geçirdiklerini söyledi.

Türkan, "35 yıllık ardan sonra Tuzluca halkı ilk kez sinemayla buluştu ve bu da tarihte bir ilk olarak tuz mağaralarında gerçekleşti. Kültür ve Turizm Bakanlığına teşekkür ediyorum, 7'den 77'ye herkes burada, biz de bunun mutluluğunu yaşıyoruz." diye konuştu.

"İLK KEZ YERİN BİN METRE ALTINDA FİLM İZLEYECEĞİM"

İstanbul Iğdırlılar Derneği Başkanı İlimdar Atabey ise sinema gösteriminin yapıldığı tuz mağaralarının yöre için çok önemli olduğunu anlattı.

Tuz mağaralarının turistik tesis olarak kullanılabileceğini dile getiren Atabey, "50 yaşındayım, ömrümde ilk kez yerin bin metre altındaki mağarada filim izleyeceğim. Bunun heyecanı içindeyim. Herkesin gelip burayı görmesini istiyorum." ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan Celal Kareli de ilçedeki tuz mağarasının dünyada ender olduğunu söyledi.

Tuz mağaralarının sağlık ve turizm sektöründe yeterince değerlendirilmediğini kaydeden Kareli, "Tuz mağaraları, Belediye Başkanımızın girişimiyle, Üniversitesinin de katkılarıyla artık değerlendirilecek. Ayrıca sinema filimin sergilenmesi buranın tanıtımı açısından çok güzel oldu." diye konuştu.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN