Arama

2 bin metredeki gizli cennet

Yayınlanma Tarihi: 19.06.2019 13:26 Güncelleme Tarihi: 19.06.2019 13:26
2 bin metredeki gizli cennet

'ın Tercan İlçesi’ndeki 2 bin metre rakımdaki , görenleri hayran bırakıyor. Yerel fotoğrafçılar ile az sayıda insanın bildiği Konarlı Şelalesi’nin aktığı derede ise balık popülasyonunu arttırmak amacıyla avlanma yasağı getirildi.

Tercan ilçesine 50 kilometre uzaklıkta bulunan ve dağ yolu rotasında olduğu için pek bilinmeyen bahar ayları ile birlikte coştu. -Bingöl sınırında ve 2 bin metre yükseklikte kaynak sularından ve Munzur Dağları'ndan gelen kar suları ile beslenen şelaleyi az sayıda ziyaretçi görme fırsatı buluyor.

Yaz aylarında 16 dereceye ulaşan hava sıcaklığı nedeniyle yayla havasına sahip şelalenin suyu tüm yıl akarak önce 30 metre yükseklikten 'ne dökülüyor, ardından kilometrelerce sonra Karasu Nehri'ne kavuşuyor.

BÖLGEDE BALIK AVLAMAK YASAK

Yerel fotoğrafçılar ile az sayıda ziyaretçilerin bildiği Konarlı Şelalesi'nin aktığı derede ve tarafından balık popülasyonunu artırmak amacıyla yapılan çalışmanın ardından avlanma yasağı getirildi. Yasağa uyan köylüler de derenin bekçiliğini yapıyor ve avcılara izin vermiyor.

Ulaşımın zor olduğu şelale ve çevresinde incelemelerde bulunan Erzincan 'nde görevli Jeoloji Yüksek Mühendisi Selahattin Ayan, Erzincan kent merkezine yaklaşık 160 kilometre mesafedeki şelalenin muhteşem bir doğaya sahip olduğunu ifade etti.

Konarlı Şelalesi'nin Erzincan'ın bakir bölgelerinden birisi olduğunun altını çizen Ayan, "Kaynak suyu 500 metre uzaklıktan çıkarak, yaklaşık 30 metre yükseklikten yine Konarlı Deresi'ne dökülüyor. Başta Erzincan'da yaşayanlar olmak üzere herkesin burayı görmesi lazım. Gezilmesi ve görülmesi gereken bir yer. Herkesi davet ediyorum" dedi.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN