Arama

Şairlerinin kaleminden mısralar müzayedede

Cumhuriyet dönemi şairleri Cahit Sıtkı Tarancı, Sabahattin Ali, Sabri Esat Siyavuşgil'in kaleme aldığı, bugün tarihi nitelik kazanmış şiirleri ve mektupları, Ata Müzayede'de edebiyatseverleri bekliyor.

Şairlerinin kaleminden mısralar müzayedede
Yayınlanma Tarihi: 5.12.2018 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 05.12.2018 17:21

Eserleriyle Türk edebiyatına damgasını vuran Cumhuriyet dönemi şairleri Cahit Sıtkı Tarancı, Sabahattin Ali, Sabri Esat Siyavuşgil'in kaleme aldığı, bugün tarihi nitelik kazanmış şiirleri ve mektupları, online müzayedede satışa sunuldu.

Eserlerinde açık ve sade bir üslubu, ahenk unsurlarına, kafiye ve redife önem veren Cahit Sıtkı Tarancı'nın ölüm temasını vurucu bir şekilde ele aldığı "Otuzbeş Yaş" şiirinin iki sayfalık düzeltme metni, online müzayede olan Ata Müzayede'de edebiyatseverleri bekliyor.

Şiiri kelimelerle güzel şekiller kurma sanatı olarak tanımlayan Cahit Sıtkı Tarancı'nın, Varlık Dergisi'nin sahibi Yaşar Nabi Nayır'a yazdığı müzayedede yer alan Osmanlı Türkçesiyle ıslak imzalı mektubunda "İkinci baskıdan elime kalan tek nüshayı, tekrar dikkatle gözden geçirdim. Pek az yanlış buldum. Onları da bildiriyorum. Herhalde bu sefer tamamen yanlışsız olarak basılabilecek. Bu husustaki himmet ve lütfuna çok teşekkür ederim." ifadeleri yer alıyor.

SON HAFIZ-I KÜTÜPLERDEN SENCER'İN TEBRİK KARTI

Müzayedede, bugün Beyazıt Devlet Kütüphanesi olarak hizmet veren Kütüphane-i Umumi Osmani'de kütüphaneci olarak 43 yıl hizmet veren ve Osmanlı'nın son hafız-ı kütüplerinden İsmail Saib Sencer'in, sonradan Müslümanlığı seçen ve Türk vatandaşlığına geçen Alman asıllı Yahudi şarkiyatçı Osman Reşer'e (Oskar Rescher) yazdığı tebrik kartı da yer alıyor.

Hayatı boyunca Türk-İslam kültürünü tanıtmak için çalışan, aralarında Osman Reşer'in de yer aldığı ilim ve edebiyat adamlarının birikiminden büyük ölçüde istifade ettiği İsmail Saib Sencer tebrik kartında, "Size çok selam eylerim. Hatırınızı istifşar ederim. Pek çok zamandan beri sizden bir mektup alamadığımdan ziyadesiyle merak ediyorum. Hemen acilen bir mektubunuzu beklerim. Ve ne ile meşgul olduğunuzu yazınız. Ben ve şair ahbaplarınız size çok selam ederiz." ifadelerine yer veriyor.

"DUYGULANMAMAK MÜMKÜN DEĞİL"

Ata Müzayede Sanat Danışmanı Recep Sadri Sayıroğulları, yaptığı açıklamada Ata Müzayede'de satışa sunulan parçaların, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının en önemli isimlerinin yer aldığı bir koleksiyon olduğunu söyledi.

Müzayedede, Sabahattin Ali'nin Mustafa Kemal Atatürk'e yazdığı "Benim Aşkım" şiiri, Cahit Sıtkı Tarancı'nın "Otuzbeş Yaş" şiirinin düzeltme metni ile Varlık Dergisi'nin sahibi Yaşar Nabi Nayır'a yazdığı Osmanlı Türkçesiyle bir mektubunun yer aldığını belirten Sayıoğulları, "Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nin ruhu" olarak da bilinen İsmail Saib Sencer'in Osman Reşer'e yazdığı tebrik kartı ile Sabri Esat Siyavuşgil'in el yazısıyla kaleme aldığı şiiri de dikkati çekiyor.

Online gerçekleştirilen Ata Müzayede'de Cumhuriyet tarihinin, Türk edebiyatı alanında insanı heyecanlandıran parçaların yer aldığını ifade eden Sayıoğulları, "1932 yılında Sabahattin Ali'nin yazdığı bir şiir mevzusu vardır net olarak kamuoyunun bilmediği. O nedenle Sabahattin Ali'nin linç edilme hikayesi vardır o yıllarda. Bunun üzerine Sabahattin Ali, gerçeği yansıtmayan bir durumun önüne geçmek için bu şiiri kaleme alıyor. Duygulanmamak mümkün değil." dedi.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN