Arama

100’ün üzerinde belgeyle Hacı Bayram-ı Veli

Türk Tarih Kurumu’nun geniş arşiv taramasıyla bir araya getirdiği Hacı Bayram-ı Velî’ye dair önemli belge ve fotoğrafları bir araya getirerek hazırladığı sergide, 100’ün üzerinde belge ve fotoğraf yer alıyor.

100’ün üzerinde belgeyle Hacı Bayram-ı Veli
Yayınlanma Tarihi: 13.6.2018 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 13.06.2018 17:13

Türk Tarih Kurumu'nun geniş bir arşiv taramasıyla Hacı Bayram-ı Velî'ye dair önemli belge ve fotoğrafları bir araya getirerek hazırladığı "Belgelerle Hacı Bayrâm-ı Velî" isimli sergi, 1-8 Haziran tarihleri arasında Türk Tarih Kurumu'nun fuayesinde ziyarete açıldı. Sergi, 9 Haziran'dan itibaren ziyaretçilerini tarihi Hacı Bayram-ı Veli çarşısında ağırlıyor.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık, Türk Tarih Kurumu arşiv sorumlusu Semiha Nurdan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşiv ve Tescil Müdürü Mevlüt Çam tarafından hazırlanan sergide, Anadolu'nun yetiştirdiği en önemli âlim ve manevi şahsiyetlerden olan Hacı Bayram-ı Velî'ye dair 100'ün üzerinde belge ve fotoğrafa yer veriliyor.


Türk Tarih Kurumu arşivinde bulunan belgelerin yanı sıra Vakıflar Genel Müdürlüğü, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünden derlenen belge ve fotoğrafları içeren sergide Ankara'nın en önemli simgesel mekânlarından Hacı Bayrâm-ı Velî Camii'nin ilk kez gün yüzüne çıkan fotoğrafları da yer alıyor.


Sergilenen hüccet, emirname, berat, vakıf atama, muhasebe kaydı gibi çeşitli belgeler, Hacı Bayram-ı Velî'nin hangâhının idaresi, faaliyetleri ve mütevellileri hakkında önemli bilgiler sunuyor. Hangâhın etrafında bulunan kimselere sunulan hizmetlere de ışık tutan sergide yer alan belgeler, aynı zamanda dönemin sosyal tarihine ve kent kültürüne dair önemli ipuçları sağlıyor. Bayram boyunca açık kalacak olan sergi, 18 Haziran tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN