Arama

Dünyanın en gizemli kitabındaki sırrı Türk dil bilimci çözdü

600 yıl önce yazılan ve sırrı çözülememiş 10 tarihi eser arasında yer alan Voynich'in kitabı hakkında önemli bir gelişme yaşandı. Türk dil bilimci Ahmet Ardıç, el yazmasında çözümledikleri kısımların sezeryanla ilgili olduğunu ifade etti.

Dünyanın en gizemli kitabındaki sırrı Türk dil bilimci çözdü
Yayınlanma Tarihi: 21.3.2018 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 21.03.2018 10:37

Dünyada sırrı çözülememiş 10 tarihi eser arasında yer alan Voynich'in El Yazması olarak bilinen kitap 600 yıldır gizemini koruyor. Toplam 240 sayfa olan ve 30 sayfası kayıp olduğu tahmin edilen kitapta bulunan yaklaşık 40 bin sözcükten, henüz 300 sözcüğü çözülebildi.


6 ASIRDIR ÇÖZÜLEMİYOR

1404-1438 yılları arasında yazılan ve 1912 yılında Polonyalı devrimci ve sarraf olan Wilfrid M. Voynich'in tekrar gündeme getirdiği el yazması kitap, yaklaşık 6 asır boyunca gizemini korudu. İçerisinde çeşitli şifreler barındırdığı düşünülen ve içerisindeki resimler nedeniyle astroloji, kozmoloji, bitki bilimi, ilaç bilimi, kadın doğum, sezeryan ameliyatları, galaksi, burç, güzellik gibi konularla ilgili olduğu tahmin edilen kitap, dünyanın ünlü dil bilimcileri, kriptologlar, çeşitli alanlarda uzman bilim adamları tarafından da incelenmesine rağmen sırrını korudu.


TÜRK BİLİM İNSANI ŞİFRELERİ ÇÖZDÜ

İkinci Dünya Savaşında Japon ordusunun şifreli mesajlarını çözen Amerikalı ünlü bilimci William Friedman, tüm çaba ve uğraşlarına rağmen kitabı çözemedi. Kanada'da yaşayan Türk bilim insanı ve dil araştırmacısı Ahmet Ardıç yaptığı çalışma ve araştırmalarda kitabın uyak ve kafiyelere dikkat edilerek yazıldığını belirtiyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN